Най-лесно ми е да кажа, че има институционални отговорности, но всеки отделен инцидент слага петно върху българския туризъм като цяло и затова отговорността е на всички. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по повод загиналото дете в басейн, всмукано от тръбата. В туризма медийното отразяване може значително да повлияе на общото отношение към дадена дестинация, допълни Трайков и даде за пример, когато един скандинавски турист е бил убит в наш курорт и в следващите години заради този изолиран случай туризмът в района не е могъл да се възстанови.
"Всъщност повече туристи идват, инциденти се случват навсякъде, може да намерите колкото си искате примери. Тази година имаме повишение с над 9% на посещенията с цел ваканция и туризъм. Имаме реално ръст на туристите от година на година, за тази година очакваме ръст от над 10%, дотук имаме над 9%", заяви Трайков и добави, че след инцидента със засмуканото в басейн германче, е вникнал в детайли от страничната позиция на човек, който се занимава с туризъм, не с басейни. "Има институции, които да контролират. Решенията са свързани с налагането и спазването на правилата, сигурен съм, че следващия път собствениците на такива басейни няма да се съгласяват да правят същия номер, за да избегнат санкциите и узаконяването. Контролните институции трябва да влязат в правомощията си и да ги изпълняват", категоричен бе Трайков.
За хранителните натравяния, Трайков каза, че според него всеки, който трябва да контролира част от веригата на туристическия продукт трябва да го прави, всички да са активни, за да се гарантира безопасността и качеството на това, за което плащаме. "Друго е доколко трябва да се бие тъпана постоянно. Работата на институциите е да си вършат работата, да наказват провинилите се и така да въвеждат стандарти. Не знам да се хвалим, че нашето море било най-евтино. Хвалим се с това, което може да ни превърне в целогодишна туристическа дестинация", поясни Трайков.
За инвестициите в туризма, Трайков каза, че в последните години почти навсякъде туристите дават по-малко пари, това е заради намаляването на цените.
"Известно е, че у нас най-много дават туристите, които имат по-широки интереси от това да лежат на плажа. Фирмите, които се занимават с културно-исторически туризъм отчитат увеличение и на тези туристи, но те не са още толкова много за съжаление", коментира Трайков.
За това какво трябва да се случи с леглата в повече, с ресторантите в повече, икономическият министър посочи, че най-важна е икономическата логика и е странно ако ресторант и хотел функционира ако е празен и не успява да продаде продукта си. "Конкуренцията е хубаво нещо, но не знам за мазохисти, които плащат, за да си работят. За реклама на туризма даваме сума, която никога досега не е била давана - 8 милиона от държавния бюджет и близо 10 милиона по ОП "Регионално развитие". Винаги трябва да се разпростираме според чергата си, средства, които мобилизирахме по ОП "Регионално развитие" ни дават възможност да си протегнем пръстите на краката малко извън чергата ни", заяви Трайков.
По програма "Джеръми" голям привърженик съм на европарите, които се използват от фирмите на пазарен принцип. При безвъзмездните помощи има определен капацитет, който стига за определен брой проекти. Фирмите, които са се справили най-добре с идеите си с документацията си получават най-бързо парите, но много често успелите проекти не успяват да получат банково кредитиране за проектите - това са около 30%. По-добре е фирмите да използват не парите, които са налице, а тези, от които имат нужда, допълни Трайков.
"Това не е мое откритие, че европарите са разглезващ фактор в България, това се наблюдава почти навсякъде в Европа. Където е имало евросредства и където те спрат, липсата им се чувства много рязко, а тези еврофондове са до време, това е, за да се постигне кохезия между страните на ЕС. А като изпълним целите си, изведнъж се оказваме без цели и без перспектива. Ние мислим и за след 2020 г., но на първо място мислим за сега, добави Трайчо Трайков. Според него, все още дори и на фона на обективните данни, е обяснимо потребителите да остават внимателни.
"Ние имаме инфлация, която е доста ниска и това е добре. Натрупаната инфлация от началото на годината досега е 1,6%, което е добре. Като вземете 2008 година за ЕС и 2010 г., има 4 пъти намаление на преките чуждестранни инвестиции. В България картината е почти идентична. Въпреки голямото намаление в номинален израз на инвестициите, структурата ни е много по-добра, за първи път от известно време са увеличени инвестициите в преработващата промишленост. Миналата година износът е с ръст над 33%, тази година за първите пет месеца имаме още по-голям ръст около 45%", подчерта Трайков.
За шистовия газ Трайков каза, че България трябва да печели от всичко, което притежава и е наш ресурс, включително и подземните ни богатства, затова има закони. "Нито добив на шистов газ, нито добив на каквото и да било друго ще се случва в България, без да отговаря на най-строгите изисквания на нашето законодателство. Трябва да имаме достъп и от местен добив, и от традиционните ни източници, и от други нови източници, това е правилното. Една от основните цели в европейската енергийна стратегия в момента е възможно най-голямо ниво на взаимна свързаност", уточни Трайков.
Във връзка с АЕЦ "Белене", Трайков коментира, че и двете страни не са готови да вземат решение. "От началото на проекта докато нашето правителство пое отговорността включително и за този проект, имаше имитация на дебат по темата "Белене", добави още Трайков. |