© Народно дело | | Камари отпадъци затрупват улиците на Траката. Нищо ново, това се повтаря всяка пролет от години, коментират по-скептичните жители в гъсто застроения квартал. Други пък се възмущават от ситуацията и бълват ругатни по адрес на общината и сметосъбиращата фирма "Адиан", която обслужва район "Приморски". Трети (а дали между тях няма и представители на първите две групи, е отделен въпрос) са тези, които си траят по темата, защото именно от техните дворове и къщи е дошъл боклукът. Отпадъците не са обикновените торби, напълнени с остатъците от нормалния хорски бит, макар да са натрупани точно около контейнерите. Става въпрос за изрязани клони от дървета и храсти, както и торби, в които е побрано станалото излишно след поредния освежителен ремонт и почистване. Тоест появилите се микросметища, които сериозно контрастират с изрядно изпразнените бобри, не са от типа боклук, който се определя като ТБО - твърди битови отпадъци. Това обстоятелство дава право на сметопочистващата фирма изобщо да не се занимава с тях. Защо? Защото чистенето на този боклук не им влиза в задълженията и за него не им се плаща, освен ако общината не им поръча изрично да го извозят.
Причината община Варна да не поръчва изчистването на натрупалите се микросметища е тривиална - липса на пари. Това каза за "Народно дело" Антраник Джезайрлиян от фирма "Адиан". Той допълни, че въпросът е бил поставен на вниманието на кметската администрация, но отговорът е бил точно този. По тази причина боклукът ще си стои натрупан до контейнерите на Траката, докато извозването му стане неотложен приоритет.Освен средства липсва и организация
Районният кмет на "Приморски" Петя Проданова отказа да коментира ситуацията с боклука на Траката, докато служителите й не извършат проверка на място. "Не можем да бъдем сигурни, че става въпрос само за смесени отпадъци, може и почистващата фирма да не си е свършила работата", коментира тя. От думите й стана ясно, че до момента от районната администрация дори не са описали появилите се микросметища и обема им, което е първата крачка към поръчването на разчистването им. От фирма "Адиан" пък твърдят, че могат да се справят с боклука за ден-два, стига задачата да им бъде възложена и да им бъде платено. Наскоро фирмата поиска официално от Общинския съвет да има по-справедливо разпределение на парите за почистването на Варна. При определянето на средствата по райони "Приморски" е най-ощетен в сравнение с останалите и пропорционално там се дават най-малко пари, твърдят от "Адиан". Въпреки това фирмата трябва да поддържа и чистотата в курортите, което изисква по-често събиране на боклука и повече курсове до завода за обработка на отпадъците в Езерово, оплакаха се оттам. Засега съветът не е взел решение за увеличаването на парите за сметта в "Приморски".
Юлиян Драганчев - жител: Клоните съхнат, докато някой им драсне клечката
Ситуацията с натрупването на боклука се повтаря всяка година поне от четири-пет насам. Изрязаните клони и храсти стоят, докато изсъхнат и някой не им драсне клечката и ги запали. Аз лично не съм видял да ги прибира общината. Иначе казаните се почистват редовно, тази сутрин (вчера - бел. ред.) също камионът си ги събра чинно. Всички се ядосват, но трябва да се има предвид, че този боклук все пак идва пак от дворовете и къщите на самите граждани.
Източник: в. Народно дело |