ОДБХ - Варна обжалва пред Върховния административен съд решението за повторно вписване в регистъра на БАБХ на транжорната, в която бе установено месо, заразено с антракс.
Това каза за "Фокус" д-р Златина Димова, директор на Областна дирекция по безопасност на храните - Варна във връзка с решение на Апелативен съд - Варна да позволи транжорната, от която миналото лято бе изнесено месо, заразено с антракс, да бъде отново вписана в регистъра на Българската агенция по безопасност на храните.
"През лятото на 2015 година ОДБХ - Варна установи наличие на антраксни спори в тази транжорна, в резултат на което ние проследихме абсолютно всички вериги, до които тази транжорна беше доставила продукти", припомни Димова. "Вие знаете колко беше драматична ситуацията в к.к. "Златни пясъци" и по други обекти във Варна в активен летен сезон. Ситуацията беше на 17 юли, а ние държахме обектите затворени две седмици", подчерта д-р Златина Димова.
"След това ОДБХ - Варна затвори тази транжорна със заповед за спиране, след което заличихме този обект от регистъра на транжорните предприятия за преработка на червено месо, съставихме му акт за констатирано нарушение. В крайна сметка собственикът на транжорната обжалва абсолютно всички наши съставени законови актове", допълни д-р Димова. Тя поясни, че на първа инстанция делото за заличаване на обекта от регистъра на Българската агенция по безопасност на храните във Варненския административен съд е отсъдено в полза на собственика на транжорната, а ОДБХ - Варна обжалва решението пред Върховния административен съд.
Д-р Димова подчерта, че случаят с наличието на антракс е бил голям стрес за обществото. "Стигнахме до там туристи да се обаждат предварително в Дирекцията да питат дали е сигурно да дойдат и да почиват във Варна, и дали няма опасност и риск за тяхното здраве", обясни д-р Димова. По думите ѝ, инспекторите са работили денонощно. "Жителите на Варна и хората, които бяха ангажирани в заведенията за обществено хранене, станаха свидетели как БАБХ в лицето на ОДБХ - Варна беше непрекъснато в тези обекти", припомни д-р Димова. Тя добави, че са положени много усилия в полза на обществото и с цел превенция на човешкото здраве. "Очакваме наистина едно справедливо решение на Върховния съд и на другите инстанции, защото при наличие на установена зараза, при наличие на вещи лица по всички дела, които потвърждават нашите действия е редно да се уважи трудът на инспекторите от отдел "Контрол на храните" и "Здравеопазване на животните" и въобще на цялата Областна дирекция, която беше ангажирана със случая", подчерта Димова. Тя поясни, че към момента транжорната не упражнява дейност.
"По делото за спиране експлоатацията на обекта очакваме решение на първа инстанция. Димова обясни, че решението е трябвало да излезе на 9 юни, но все още се бави. "Нямам информация защо, може би има някакви технически задръжки", каза Димова и добави, че предстои следващата седмица да провери на място в съда защо се получава забавянето.