Ако трябва да говорим конкретно за Варна и Варненско, тук Трети март всъщност настъпва доста след Трети март. Това заяви директорът на Исторически музей - Добрич Костадин Костадинов. Той посочи, че за Варна денят на свободата не е в момента, в който е подписан предварителният мирен договор в предградието на Цариград Сан Стефано, а доста по-късно, защото въпреки че Русия печели войната, в Североизточна България остават много сериозни турски гарнизони, които контролират една територия, която е основно между Шумен, Варна и Добрич.
"Самите градове Варна и Шумен остават под турски контрол и след приключването на войната. Дори има един определен момент, в който не се знае дали самия град Варна ще бъде в рамките на Българската държава, защото добре известен факт е, че след Трети март започва подготовката за Берлинския конгрес, на който Турция, възползвайки се от това, че разполага с огромни за мащабите на епохата военни сили по никакъв начин не иска да се раздели с Варна. В крайна сметка турците са принудени да отстъпят Шумен, в началото на месец май 1878 година започва тяхното изтегляне от града, но по никакъв начин не дават признаци за оттегляне от Варна", посочи Костадинов.
Той каза още, че в един момент предложенията, които започват да се коментират на Берлинския конгрес, са Варна да остане в рамките на Османската империя. Затова местното гърчеещо се население от местни гъркомани успява да даде своя принос, защото под натиска на гръцката митрополия започват да събират подписи за оставането на Варна в рамките на Османското империя, дори е изпратено едно такова прошение от няколко хиляди подписа, събирани с фалшификации и измами от местното население, изпратени са до Берлинския конгрес", посочи още Костадин Костадинов.
Източник: радио "Фокус"