Тревожно: Нарастват говорните нарушения при децата във Варна
Тревожно е нарастването на говорните нарушения при децата във Варна. Това сочи изследване на речта, направено тази есен на деца в предучилищна и начална училищна възраст, съобщи на пресконференция Лиляна Лазарова, директор на "Логопедичен център" - Варна. Обследването обхваща 9 156 деца, от трета и четвърта групи в детските градини и ученици от първи , втори и трети клас.
Най-голям процент ( 35,7%) е установен за децата с дислалия. Дислалията е нарушение, свързано с звукопроизносителната страна на речта. Децата с дислалия са с нормален слух, с достатъчен запас от думи, правилно построяват изреченията, съгласуват по род, число и време думите в тях, но имат неправилно произношение на някои звукове (от една или няколко различни групи). Дислалията е едно от най-често срещаните нарушения на речта.
На второ място с 33,5% са нарушенията при четене и писане - дисграфия и дислексия. На трето място остават общото недоразвитие на речта и заекването. Лиляна Лазарова съобщи, че по време на изследването над 90% от родителите са дали информация за лош здравословен статус на своите деца. На база изследванията е установено, че за последната година 170 от обследваните деца в детските градини имат официална медицинска диагноза, а 25% от тях се нуждаят от ранна интервенция.
По време на пресконференцията бе очертан един от основните проблеми - недостигът на специалисти, които да обхванат нуждаещите се деца. Към момента на щат в "Логопедичен център" - Варна работят 26 специалиста. За да бъдат обезпечени всички деца, нуждаещи се от логопедична рехабилитация, е необходимо техният брой да достигне 100. Необходимо е и ситуирането на кабинети по места в детските градини и училища, за да се улесни посещението на децата. Към момента кабинетите във варненските училища са 47 на брой.
Източник: Радио "Фокус"