Анализът на данните показва, че причините за пътнотранспортния травматизъм с участието на деца са комлексни. Те се дължат както на нарушения на шофьорите, така и на липсата на изградени навици за безопасно придвижване на децата. Специалистите смятат, че децата могат безопасно да се придвижват по улиците само ако бъде променено неправилното им поведение на пътя. Една от погрешните нагласи на децата, която се запазва и у някои възрастни пешеходци, е стремежът им колкото може по-бързо да притичат опасната зона на пътя, обобщават от варненската полиция. Анализът показва още, че всяко трето от загиналите деца е излязло внезапно на пътя (между паркирали, спрели или движещи се МПС). Те представляват опасност в движението, когато са с летни кънки, колички, ролери, скейтбордове и велосипеди. Статистиката сочи, че през делничните дни нещастните случаи са повече от тези през почивните.
С цел намаляване до минимум на катастрофите с участието на деца и постигане на целите на традиционната акция на полицията: "Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!", сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР - Варна, апелира към родители, учители и водачи на автомобили за системна възпитателна работа с децата и учениците за изграждане на умения и навици за безопасно движение, а шофьорите да спазват стриктно правилата за движение и да проявяват особена предпазливост, когато на пътя или в близост до него има деца.
Данните на КАТ - Варна, показват, че през миналата година в града и областта са станали общо 4331 катастрофи, от които 636 тежки с 31 загинали и 786 ранени. От началото на тази година до момента броят на регистрираните тежки пътни инциденти е 472 с 26 загинали и 576 ранени. В сравнение със същия период на 2011 г., броят на тежките катастрофи е с 42 по-голям, загиналите са с 6 повече, а броят на ранените с 52 по-голям.
Източник: в. "Черно море"