Три са училищата, които ще посрещнат първия звънец без досегашните си началници. Това са НУ "Васил Левски", школото за деца с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов" и ПГ по земеделие и горско стопанство в село Стефан Караджа край Варна. Обяснението на шефа на РИО Йорданка Атанасова е, че и тримата ръководители - Тинка Христова, Петър Петров и Юнуз Зюлкяров, са навършили пенсионна възраст.
Колегите им от други школа обаче не са съгласни по този начин да се отстраняват директори, стана ясно на провелото се вчера организационно съвещание в навечерието на първия учебен ден.
Шефката на Хуманитарната гимназия Валентина Крачунова, която е начело и на работодателски съюз, предложи кадрите в системата да приключват служебния си път по собствено желание, а не по задължение. Според нея това ще спести шока от промяната в момент, когато личността е натрупала достатъчно опит, за да го вложи поне още няколко години в полза на образованието. Атанасова отвърна, че законът не позволява това и в случая е трябвало да се спазят разпоредбите. Крачунова настоя още да се разреши на административните помощник-директори да заместват главните по време на ваканциите, когато има най-много сравнително-аналитична работа по учебния процес.
Атанасова съобщи още, че започват проверки, които ще следят дали първите в школата спазват работното си време. Тя настоя, че има големи разминавания в резултатите от външното оценяване и годишния успех, което щяло да предизвика нови проверки и анализи.
Опасение за закриване на паралелки и намаляване на бюджети безпокои варненските директори, стана ясно още на заседанието. Причината е, че има министерско разрешение, по настояване на местния зам.-кмет Коста Базитов в някои училища, основно в центъра, класовете да се увеличат с по две бройки. Оказало се, че това са именно най-желаните бази, където в една стая децата може да надвишат 25. Това изобщо не радвало ръководствата на по-малките и крайни училища, защото те губят ученици, което пък ще срине бюджетите им.
От друга страна, инспекторатът изиска от директорите да си направят месечен абонамент за интернет към мобилен оператор. Мярката била необходима, за да не се провалят изпити или външно оценяване. Така разходите за мрежов достъп от две места щели да скочат поне на 50 лева месечно, изчислиха някои. Отделно ще се плаща и на РЗИ за съгласуване на учебните програми, стана ясно преди ден.
Директорите трябвало още да следят да не би учители да изнудват децата за частни уроци, както и да са информирани за настроенията на подрастващите, за да не се изненадват от реакциите им, както стана при протестите за ваканциите.
Източник: в. Народно дело