„Земетресения от този род в Япония стават почти всеки месец по четири-пет и за тях това е едва ли не екшън. Там земетресенията не са разрушителни, освен ако не са много плитки", каза той.
Огнището на снощния трус в планината Вранча в Румъния е на дълбочина на 140 км и поради тази причина не може да предизвика разрушения, каза дежурният сеизмолог.
„Паниката у хората е нагнетена от всевъзможните гадатели и предсказатели у нас и техните приказки. Естествено е, че хората не вярват толкова силно на науката, след като не можем със сигурност да им предскажем деня и часа на земетресението. Предсказанията обаче са нож с две остриета - в един момент се оказва, че паниката може да погуби хора, за разлика от самото земетресение, ако стане повсеместно", коментира Любомир Петров.
Повечето медии не обръщат внимание на полезните информациите от МИС и Геофизическия институт как да се действа при земетресение. МИС е в тясна връзка с Геофизичния институт и получава директно информацията за земетресенията. Потенциално опасните сеизмични страни правят повече тренировки и учения. За подобни неща у нас трябва да се заделят повече средства и сили, смята Любомир Петров.
Източник: агенция "Фокус"
Още по темата (3): | |