© | Десет месеца ще са необходими за рециклирането на над 2600 тона от опасния трихлоретан, който продължава да се съхранява в корозирали резервоари на териорията на вече несъществуващия завод "Полимери" край Девня. Фирмата изпълнител е гарантирала, че започва работа по изнасянето на отровното вещество зад граница веднага след като получи първия превод от 15-те милиона, които правителството отпусна за операцията. Това трябва да стане в сряда и в следващите десет месеца екологичната бомба, която цъка край Девня, трябва да бъде обезвредена. Министър-председателят Бойко Борисов посети опасния район, за да се запознае със случая.Трихлоретанът ще бъде транпортиран и рециклиран извън България, защото нашата страна няма право да обработва подобни силно отровни вещества. След това държавата ще се нареди на опашката на кредиторите, за да си търси парите.
Стоян Пасев, областен управител на област Варна: "Друг е въпросът, че не е останало нищо почти за продажбата на този завод и няма как да се овъзмезди държавата за тези вреди."
По случая се водят дела срещу неизвестен извършител, съобщи министър-председателят. Той каза още, че за преработката на отровните вещества е била купена инсталация, която обаче е никога не е работила.
Бойко Борисов, министър-председател на България: "И те с цялото си нахалство я продават в Румъния, вземат и от нея парите и ни оставят само това, така че съм убеден, че главният прокурор ще направи така, че срещу неизвестен извършител, каквото е в момента ограбването на цял завод, гордост на Балканите, да има вече и известен."
От приватизираното предприятие "Полимери" - Девня отдавна са останали само руини. От 2010 година заводът е затворен, а днес активите му се изчисляват на малко над 14 милиона лева. Държавата обаче ще плати 15 милиона, за да рециклира опасния трихлоретан, останал след закриването на производството. Заради него в община Девня няколко пъти беше обявявано бедствено положение.
Източник: БНТ |