Арт инсталацията и информационните плакати са част от информационната обиколка в страната, която вече посети Велико Търново и Добрич, а през тази седмица ще гостува освен във Варна, в Пловдив и София.
С нея от сдружението искат да покажат екологичните, социалните и икономическите проблеми, които се очаква да настъпят, ако ТТИП бъде подписано. Според организаторите едни от най-сериозните заплахи от ТТИП са свързани с финансови загуби в селското стопанство, занижаване на стандартите за безопасността за здравето и околната среда при производството на храни и превръщането му в пречка за развитието на устойчиви хранителна система, в центъра на която следва да е достъпната качествена местна храна, произведена по щадящи за околната среда методи.
"Символиката на троянския кон е да спрем да представяме споразумението само с розовите му страни, а да видим проблемите, които се крият вътре в него и да успеем да повлияем те да се разрешат.
Идеята на събитието с троянския кон и пътуващата изложба дойде от това, че в България искахме да пренесем кампанията, свързана с ТТИП, като троянският кон е обиколил стотици европейски градове вече. Сдружението ни е част от мрежата, която представя проблемите с ТТИП.
Притесненията ни са свързани с намаляване на стандартите в различни сектори като храни, селско стопанство, химическа промишленост и т.н. Смятаме, че за да се повиши търговията, двете страни - САЩ и ЕС в крайна сметка ще изтъргуват стандарти, които пазят нас и околната среда.
По време на кампанията ни сме публикували редица доклади за ефектите върху селското стопанство, тъй като това е един от секторите, които се очаква да претърпи големи загуби. Ние имаме кампании, свързани с развитие на местните хранителни системи и малките предприятия, които предоставят чиста продукция.
Варненци реагират доста добре, спират хора, интересуват се, някои са чували, други не. Като цяло подписката, която събираме е доста успешна. Бяхме вече в Добрич и Велико Търново, медиите отразяват добре събитието и хората са добре настроени. Това е първата стъпка за една по-успешна кампания, тъй като в Западна Европа темата е далеч по-популярна. Организират се големи протести. В Берлин през октомври имаше протест от 250 000 човека по тази тема, включително в различни страни правителствата и парламентите приемат резолюции, дискутира се темата, има кръгли маси.
В България е доста слаба кампанията и то най-вече от страна на политиците, които засега несериозно коментират темата. Единствените неща, които се появяват са за това колко е добро споразумението и как ще се увеличи търговията, което дори и да е вярно, има проблеми в това споразумение, които не се дискутират.
Сега, докато се дебатира споразумението, трябва страните-членки да бранят своите интереси. Дебата се завъртя около това, че ще се дискутира темата, когато бъде финализирано споразумението и дойде за ратификация, което е изключително несериозно. Сега се прави политиката около това нещо", коментира Ивайло Попов, координатор направление "Земя и земеделие" в екологично сдружение "За земята".