В същото време стана ясно, че работещите в здравното заведение имат 9 случая от началото на годината, при които пациентите се оказали с мултирезистентна туберкулоза - т.е. състоянието им не се повлиява от прилаганото към момента лечение. "За да оцелеят, трябва да се лекуват повече от 2 г. А за да диагностицираме един пациент, трябва да назначим десетина-петнадесет изследвания, за които няма кой да плаща", допълни д-р Караянчев.
В стационара на здравното заведение в момента лежат 15 души, от които 13 са бацилоносители. Това означава, че те носят заразата със себе си и ако тръгнат свободно из града, заразата ще плъзне. Това ще се случи, ако здравното заведение затвори врати, допълни ст. медицинска сестра и ръководител на синдиката в диспансера Йорданка Славова. Тя бе категорична, че досега са взели три пъти аванс, който не стига доникъде. Екипът на Тубдиспансера е готов и да хвърли оставки, ако никой не се погрижи проблемите с финансирането да се оправят.
В здравното заведение вече обработват пробите, взети от 150 души от ромския етнос и от 50-60 венозни наркомани. Изследванията се събират от неправителствена организация по проект на Световната здравна организация. До момента нямаме положителни проби, но не е минал задължителният 45-дневен срок, допълни Славова. През миналата година общината е превела на здравното заведение 600 000 лв., за тази в бюджета са залегнали 500 000 лв.
Източник: в. "Позвънете новини"