„В Римските терми наистина е бедствие", казва лаконично шефът на РИМ. Обяснява, че са заделени средства от бюджета на културната институция, с които са укрепени донякъде рушащите се сводове, но проблемът остава много сериозен.
Всъщност музеят разполага с 20 000 лева за реставрация на термите през тази година, но те са заложени в приходната част на бюджета му, което означава, че трябва да има постъпления, за да започне работа. Общината е подпомагала нееднократно Римските терми. Миналата година тя отпусна средства за ремонт и адаптиране на малките римски терми, на територията на които вече има алеи, рекламно-посетителски център, тоалетни и други. Освен това там е изградено и ефектно осветление, а посетителите имат възможност да си закупят и комплексен билет, с който да посетят и близките обекти и музеи.
Наскоро археолози са участвали в проучвания на обект на ул. „Сан Стефано" във връзка с намерения за бъдещо строителство, информира още Плетньов. Въпреки близостта на термите, там не са открити архитектурни паметници, посочи историкът и допълни, че напластяванията в района достигат до осем метра.
По думите му през последните десетина години няма случаи, в които да не са били потърсени специалистите от Археологическия музей към РИМ при намерения за строителство на територията на резервата „Одесос". „Не винаги се намират находки. Случва се да наблюдаваме изкопни дейности и да няма нищо отдолу - на тая дълбочина от 5-6 метра да не се намери нищо", обяснява Плетньов. Ако все пак се открият някакви архитектурни паметници, те се прибират в музея.
Напоследък варненските археолози нямат много обща работа със строителните предприемачи. За наш късмет големите инвестиционни проекти в центъра на града спряха, посочи шефът на РИМ.
Източник: в. "Позвънете новини"