© Impact Press Group | | В момента ЧЕЗ като собственик на ТЕЦ "Варна" активно и отговорно търси решение за удължаване живота на централата. Това каза в интервю за Агенция "Фокус" Минчо Минчев, изпълнителен директор на ТЕЦ "Варна" ЕАД. Той уточни, че ЧЕЗ е придобил ТЕЦ "Варна" през 2006 г. с намерението да я развива дългосрочно и инвестира близо 200 млн. лева в увеличение на капитала, с което първоначалната инвестиция в централата достигна 600 млн. лева."Последните години са разглеждани десетки варианти за екологизация на топлоелектрическата централа във Варна, включително екологизация на всичките шест блока, преминаване на алтернативно гориво - газ или друг тип въглища, екологизация на три от блоковете и замяна на останалите три с нов паро-газов блок. Всички те не бяха осъществени заради ограничаването на производство на електроенергия от конвенционални източници в Европа, несигурната регулаторна среда в България, тежката криза в сектора и ниската цена на електроенергията на регулирания пазар, която не покрива производствените разходи на централата", заяви Минчев.
"ТЕЦ "Варна" дори не получи възможност да продава на либерализирания пазар или да изнася електроенергия в чужбина, което би й помогнало поне частично да компенсира загубите си на регулирания пазар. На централата бяха определяни огромни квоти за регулирания пазар и не й оставаше свободен капацитет да произвежда за износ. Свободният пазар съществуваше само на книга, но на практика не функционираше", каза още той.
По думите му световната икономическата криза е нанесла тежък удар на енергийния сектор в цяла Европа, цените на електроенергията паднаха до нива, които възпрепятстваха инвестициите в производство от конвенционални източници.
"Периодът, в който топлоелектрическите централи в България трябваше да направят огромни инвестиции в екологизация, на практика, съвпадна със световната икономическа криза", каза още той. |