Проблемът бе поставен от родители по време на дискусия, посветена на Международния ден на хората с увреждания - 3 декември. Срещата премина под мотото "Подкрепа на обществото и местната власт за семействата, отглеждащи и обгрижващи деца и лица с увреждания". Тя бе организирана по идея на районната организация на ГЕРБ - "Приморски" и премина под егидата на общинските съветници Тодор Балабанов, Павел Христов, Николай Стоянов и Николай Пашов.
Участие в нея взеха народният представител Лилия Христова, председателят на финансовата комисия Иван Портних, на социалната комисия към ОбС д-р Лидия Маринова, омбудсманът на хората с увреждания във Варна Веселина Стоилова, шефове на социални дирекции и служби в община Варна. Свои представители имаха и Дневен център за деца и младежи с умствена изостаналост "Йоан Златоуст", сдружение "Феникс 2009", спортен клуб за хора с увреждания, фондация "Алтернатива 2002", граждански форум "Чуйте нашия глас", "Карин дом", клуб "Хвърчило", много родители на деца с увреждания.
Куп проблеми бяха поставени по време на срещата - създаване на нов модел за социално подпомагане на лицата с увреждания и техните семейства, необходимост от разкриване на кризисен център, който да поема болните в случаите, когато техните близки отсъстват или са с влошено здравословно състояние, адаптация на инфраструктурата, на транспорта, паркингите. Стана ясно още, че Комисия за защита от дискриминация (КЗД) се е произнесла в полза на родители на деца с увреждания от Варна, след като подали жалба, че се чувстват дискриминирани от държавата. Причината - приемните родители на малчугани с физически и умствени проблеми получават трудови възнаграждения и осигуровки за отглеждане на децата, докато биологичните родители, които се грижат за рожбите си с увреждания, остават без стаж и заплащане. В тази връзка омбудсманът Веселина Стоилова връчи предложения за законодателни промени на народния представител Лилия Христова, която пое ангажимент да запознае колегите си с тях, както и да с конкретното делото на КЗД.