© Varna24.bg | | Масови проверки по кръчмите в битов стил тръгват по малките градчета и селата. Еколозите от РИОСВ - Варна, ще търсят в механите трофеи на незаконно убит дивеч. Притежаването и излагането на такива препарирани животни или части от тях е равносилно на тяхното убийство. Затова наказанието е до 1000 лв. глоба за физически лица и до 5000 лв. за фирми.
"Излагането на подобни трофеи в кръчмите е не само грозно, но и срамно. Чужденците често остават възмутени и дори подават сигнали", коментират еколози.В случай че бъдат засечени трофеи, които са на животни от защитени видове, те ще бъдат конфискувани в полза на държавата, а собственикът им - санкциониран.
В България има много повече скъпи трофеи на глава от населението, отколкото в САЩ, коментираха екозащитниците. Те посочиха, че за щастие нашият дивеч, макар и защитен, не е особено примамлив за чужденците и затова рядко се изнасят зад граница. За сметка на това обаче страната ни е транзитна зона и оттук преминава какво ли не. Наскоро били внесени трофеи от различни видове антилопи. По-фрапиращите случаи са на внос на слонове - глава или бивни, а понякога изработени от краката на добичетата маси и столове.
От началото на годината над 20 мъртви делфина били изгорени
Над 20 сигнала за мъртви делфини са подадени от началото на годината в РИОСВ - Варна. В повечето случаи причината за смъртта е удавяне, след като бозайникът е бил оплетен в рибарски мрежи. Делфините са белодробно дишащи и на всеки 8-12 минути трябва да излязат на повърхността, за да си поемат дъх. Друга причина за смъртността са различните заболявания, най-често морбили. Според експертите не е вярно, че популацията на делфините е по-голяма и това е причина за по-високата смъртност, напротив. Уловът на делфини е забранен със закон от 1956 г.
Източник: в. Народно дело |