© Varna24.bg | | Модерен древен град на 70 века са открили археолози на 30-ина километра от Шумен, близо до село Иваново. Изненадващата находка, която е успех за екипа на д-р Явор Бояджиев и още 7-8 учени, копали на терена с него, беше показана вчера за първи път. Това, което не се вписва в досегашните представи за миналото, са къщите от по стотина квадрата и на два етажа - имали са добре направена топлоизолация, подовата настилка е била от паркет или луксозна керамика.Екипът на проф. Бояджиев изследвал могила край Иваново, когато на площ от осем декара учените попаднали на останки от къщи, зидария с топлоизолация и следи от дървен паркет. Тези останки били част от град с ясно очертани улици с четириметрова градска стена, дебела близо метър, и със защитен 8-метров ров. Археолозите са успели да проследят, че градът е бил опожаряван до основи най-малко седем пъти. Предполага се, че в него е кипял живот най-малко триста години в периода между 5500 и 5800 година преди Христа.
За характера на града и неговите обитатели археолозите съдят по запазената керамика. Според д-р Светлана Венелинова от Шуменския исторически музей трицветната керамика е белег за луксозния начин на живот, който са имали обитателите на града. Откриването на необичайния град станало с помощта на геофизично проучване.
при което се виждали земните пластове на дълбочина до 6 метра. Така археолозите имали насоки къде да копаят и да не губят поне 20 години в търсене на посоката, признава д-р Венелинова. С помощта на направените геофизични снимки екипът за две седмици попаднал на укрепителните съоръжения и основите на къщите. Проучването на тузарския град може да продължи, но ако има средства, признават от екипа на д-р Бояджиев. Досега за разкопките били похарчени едва три хиляди лева.
Източник: в. "Монитор" |