Убеденият магистрат ще гарантира спазването на етичния кодекс

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:53 / 07.11.2008
847
През март по време на кръгла маса във ВСС бяха обсъдени предложения за усъвършенстване на правилата за професионална етика на магистратите.

След запитване до магистрати от различни нива на съдебната система в 78 процента от изпратените отговори се застъпва становището, че по-добрият вариант за регламентиране на морално-етичното и професионално поведение е да се приеме единен етичен кодекс на магистрата. Другата част /22 процента/ от отговорилите смятат, че съдиите, следователите и прокурорите трябва да запазят досегашния подход и всяка една от структурите в съдебната власт да има самостоятелен етичен кодекс, който да се актуализира.

По инициатива на комисията "Борба с корупцията и професионална етика" беше създадена работна група от представители на съсловните организации, които да разпишат правила за професионално поведение и етика на работещите в съдебната власт. Неин председател е Цони Цонев, който оглавява и постоянната комисия към ВСС. В момента действат три проекта, различни за професионалните общности на съдиите, прокурорите и следователите. В тях обаче няма механизми, които да ги направят работещи документи. Затова във времето до голяма степен са останали само на книга. Едва няколко на година са дисциплинарните производства, в които наред с нарушение на служебни задължения е включено и нарушение на етичните правила.
Това беше констатирано и от европейските експерти и залегна в доклада на Европейската комисия от 2007г.

Една от първите задачи на комисията по етика към ВСС беше да направи анализ - да се изяснят причините защо тези документи останаха неприложени. Има и нещо друго -тези три кодекса не се обвързват взаимно. И ако например съдия, прокурор и следовател са били в компания с лица, с които не е редно, това не може да се обвърже с конкретни текстове в трите кодекса. Те просто се разминават. Това даде основание комисията да предложи на ВСС и с решение на съвета да се възложи подготовката на общ кодекс. При изработването на документа са ползвани етичните кодекси на 14 европейски държави. Висшите магистрати са убедени, че за да станат действащи етичните правила, те трябва да бъдат припознати от всички магистрати, които да работят сами за промяна на начина си на мислене. У нас все още се приемат за нормални действия, които в други европейски страни са изключени от поведението на магистратите.Приема се, че няма нищо особено в това да се контактува с всякакви лица. Приема се, че няма нищо особено между колеги магистрати да ходатайстват за свои близки по преписки и дела. А магистратът не трябва по никакъв начин да дава и най-малкия повод за съмнение, че не може да бъде независим, безпристрастен, или, че не е почтен, в това са убедени висшите магистрати от ВСС.Ако се постигне чрез тези правила за етично поведение или кодекс, без значение е името, което ще се приеме, до промяна в мисленето, това ще бъде голяма крачка в борбата с корупцията.И това ще стане по-най-добрия начин- чрез превенция.

ВСС ще настоява и за промяна в Закона за съдебната власт /ЗСВ/- предлага се изменение на сега действащия закон , според което ВСС да одобрява правила за етично поведение изработени и приети от съсловните организации. Тази отговорност трябва да се е поеме изцяло от ВСС. Новият постоянно действащ ВСС освен висш административен орган на съдебната власт е и неин ръководен и управляващ орган, така че с нарастване на правомощията му трябва да нарастват и отговорностите му. Чрез този етичен кодекс ВСС ще стане гарант пред обществото и неговите очаквания за промяна в начина на мислене,поведение и действия на магистратите, че действително ще се случат .

Има предложения с кодекса да бъдат създадени етични комисии в окръжните структури в органите на съдебната власт. Те би трябвало да станат местните структури на комисията на ВСС, да поемат сигналите, както и да изразяват становище при атестирането. Етичните норми са част от атестацията, но засега този показател се прилага доста фриволно. Липсата на обективна база и източници, които да подадат информация за това доколко един магистрат действително е в синхрон с изискванията е една от причините на всички магистрати да се дава максималния брой точки по този показател - 10. Всички са етични, нещо, от което никой няма полза. Защото всички знаем, че не е така.

Проектът за единен етичен кодекс ще бъде обсъден от магистратите по време на изнесените заседания на ВСС през октомври и ноември. За първи път се прави опит да бъдат създадени и гаранции за спазването на етичното поведение, което обществото очаква от магистратите. В документа е записано, че основен гарант за съблюдаване и прилагане на този кодекс са самите магистрати чрез тяхната убеденост, съпричастност и доброволно приемане и прилагане, както и :

- Висшият съдебен съвет, чрез осъществяване на цялостен контрол по прилагането и спазването на Етичния кодекс и периодично предприемане на действия за обновяване и актуализиране на предвидените в него правила,
- Комисията по професионална етика към Висшия съдебен съвет и комисиите за професионална етика към органите на съдебната власт,
-професионалните сдружения на магистратите.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Ще се задържи във Варна и утре облачно време
Катастрофа затрудни движението по АМ "Хемус" към Варна
Затвориха ул. "Кирил Шиваров" във Варна заради мач
580 години от битката при Варна: Парк-музей "Владислав Варненчик"...
Във Варна: Проведоха се информационни срещи за внедряване на асис...
Благомир Коцев опроверга ГЕРБ за загубата на 80 млн. лева: Кандид...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).