Изтъкнатите от защитата мотиви за отмяна на присъдата бяха, че Окръжният съд неправилно е интерпретирал доказателствата и експертизите при установяване мястото, където е настъпил ударът. Магистратите са приели, че Лора е изминала 1.5 м на пътното платно, а адвокатите Милен и Борислав Ралчеви настояват, че тя е направила само една крачка, равняваща се на 60 см. Разстоянието между пострадалата и Станчев, когато той я забелязал, е било 17 м и мотоциклетистът е имал само 1.2 сек. време за реакция. Ударът е бил неизбежен независимо от скоростта, с която се е движил подсъдимият, смята още защитата. Тя се позовава на свидетелските показания на приятелите на Лора, които са заявили пред разследването, че загиналата е направила една крачка.
Прокуратурата настоя за отменяне на условната присъда на Станчев и за връщане на делото за нова разследване. Държавното обвинение твърди, че са допуснати процесуални нарушения, като първоинстанционният съд е отхвърлил искането за тройна автотехническа експертиза, която да установи скоростта на мотоциклета. Според първото изследване тя е 113 км/ч, а назначената в хода на процеса експертиза посочва няколко възможности. Не е ясно как съдът се е спрял на 97 км/ч, заявиха още от прокуратурата.
Втората експертиза прави странни изводи, игнорирайки следите и намерени отломки на местопроизшествието, коментираха в съдебната зала адвокатите на майката на Лора. Те твърдят, че не са изяснени въпросите за скоростта на мотоциклета, мястото на удара, можел ли е той да бъде избегнат, както и можел ли е водачът да пропусне пешеходката. Частните обвинители поискаха присъдата на Станчев да бъде изменена в ефективна.
Варненският апелативен съд ще обяви решението си в едномесечен срок.