© | Бивши и настоящи ученици от ОУ"Св. Иван Рилски": | виж още | |
Бивши и настоящи ученици от СОУ"Любен Каравелов": | виж още | |
Фондация "Български институт за правни инициативи" съвместно с община Варна и мобилната правна клиника във Варна стартира първото от серията правни училища в ромските махали. Обучението на родителите е по теми, свързани с образованието и училищния живот - ролята на общината в осигуряване на целодневно обучение за децата, безплатни извънучилищни форми за занимания на децата, правилата в училище, законовите разпоредби, детското здравеопазване и задължения на родителя.
Първата среща под формата на обществено слушане вече се проведе в народното читалище "Искра 1924" в квартал "Максуда". В нея взеха участие експерти с опит в посочените сфери Елена Кенарова - главен експерт в община Варна и секретар на Общинския съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси, д-р Анка Баева от РЗИ-Варна, Елка Кръстева - председател на асоциация "Човешки права - стъпка по стъпка", Милка Войнова - психолог в СОУ "Д. Дебелянов", Ивелина Георгиева - начален учител в ОУ "Иван Рилски", адвокат Тодор Рачински и ромски административни медиатори.На срещата бяха изяснени възможностите за обучение на петгодишните деца, режимът на учене и игра при целодневна организация на обучението, принципите за организиране на клубове по интереси в училищата, възможностите за включване в школите на общински детски комплекс. Поставени бяха за обсъждане правата и задълженията на родителите на петгодишните деца, съгласно последните актуални промени с ПМС 167 от 15 август 2013 г. Родителите заявиха желание да се сформират повече клубове, свързани с певческото и танцово изкуство. Участниците в срещата получиха информация за новите възможности за вечерно обучение на възрастни в СОУ "Л. Каравелов", където от тази учебна година желаещите да завършат основно образование могат да се запишат във вечерни паралелки от V до VІІІ клас.
Срещата потвърди, че програмата на община Варна за образователна интеграция на децата и учениците от различни етнически групи и в неравностойно положение залага на ясни и целенасочени дейности и е един от успешно работещите механизми за финансово подпомагане на подобни инициативи. Присъстващите посочиха част от приоритетите, които да останат и през следващата година в програмата - задължителния обхват на децата от пет години в детските градини и училищата, създаване на центрове за работа в свободното време, в които се изучава български език, ограмотяване на родителите, лятната работа с децата за подобряване на комуникацията им на български език. |