Учени: "Аспарухово" е най-заплашен при евентуално цунами в Черно море

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
16:05 / 03.06.2013
2163
Над 20 случая на разрушаващи вълни са регистрирани в българската акватория през последното хилядолетие. Това съобщи доц. д-р Орлин Димитров от Института по Океанология към БАН. Той посочи, че в Черно море да никак не е изключено да има такива разрушителни вълни, като учените са категорични, че подобно бедствие може да се случи и днес.

Само през предното хилядолетие в българската акватория са регистрирани около 20 случая на големи вълни. Варна е била залята от гигантски водни маси през 549 година, 6 км от сушата са били заляти. През 557 година също е имало цунами, този път по Южното Черноморие в района около Царево, като водата е заляла 4,5 км от брега. Причината в следващите столетия да няма сведения за цунами е, че по време на турското робство подобна информация не е представлявала интерес за управата на Османската империя, коментира доц. Димитров. Той обясни още, че възможността по Северното Черноморие, както и край бреговете на Румъния да има разрушаващи вълни е голяма, защото в този район се намира най-опасното сеизмично огнище в акваторията на Черно море, което може да генерира земетресения със степен над 7 по скалата на Рихтер.

Оказва се, че квартал "Аспарухово" е най-заплашената част от Варна, при евентуално цунами.

Причината е в релефа, тъй като районът е "заключен" между Франгенското и Моминото плато. Тази фуния допълнително ще увеличи силата на вълната.

Другият проблем, според учените, е че Варна е категоризирана до 7 степен по скалата Медведев-Шпонхойер-Карник, но има данни, че градът е устоял и на степен 10 от тази скала.

Проблемът, според специалистите, е че в акваторията на Варна се предполага за разлом, който не е изследван.
До момента най-изучените са двете сеизмични огнища в района на Шабла и Калиакра. Земетресението през 1901 година там е било с сила 10 по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник.

На база тези исторически факти от Българската акватория е стъпил проекта "Изграждане и инсталиране на основни компоненти на регионална ранно-предупредителна система за морски и геоопасности на румънско-българската Черноморска крайбрежна зона". За неговото изпълнение са разположени дълбоководни и сеизмични морски станции. Те отчитат всяко, дори и малко, земетресение. Целта е своевременен достъп до най-актуалната информация за разместването на земните пластове, за да се предпазят хората от засегнатите райони.

Източник: Радио "Фокус"


Виж коментарите (2)
Още новини от Новини от Варна:
Извънредна ситуация на летище Варна! Пренасочиха самолет към Бург...
Времето се влошава! Жълт код за опасно време във Варна утре
Катастрофа във Варна! На място на инцидента има линейка
Част от район във Варна остава без вода днес
Открадна мобилен телефон от игрална зала във Варна, арестуваха го...
Задържаха 50-годишен варненец


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).