Кристиан Мандял /1946 т./, талантливият и амбициозен ученик на Херберт фон Караян в Берлин и Серджиу Челибидаке в Мюнхен, днес е признат за един от най-значимите диригенти на нашето време. Неуморим и всеотдаен, той работи без прекъсване вече четири десетилетия.
Под неговото ръководство филхармонията на Букурещ изживява своя най-голям възход и излиза на международната сцена, превръща се в знакова институция в културната история на Румъния. Ръководи успешно Северноизраелския оркестър на Хайфа, Баския национален оркестър на Сан Себастиан в Испания, симфоничните оркестри на Болцано и Тренто в Италия, филхармониите на Белград и Копенхаген. През 2005-а е първият диригент, който получава титлата главен гост диригент в 150-годишната история на оркестъра "Хале" в Манчестър.
Дирижира водещи световни оркестри, сред които Лондонският симфоничен оркестър, Лондонската кралска филхармония, Кралската филхармония на Ливърпул, Мюнхенската филхармония, "Щатскапеле" в Дрезден, "Щатскапеле" в Берлин, Виенският оперен оркестър, Берлинският оперен оркестър, Чешката филхармония, Пражкият симфоничен оркестър, Оркестърът на Санта Чечилия в Рим, Националният симфоничен оркестър на RAI в Торино, Симфоничният оркестър на Барселона, Гьотеборгският симфоничен оркестър, филхармониите на Токио, Сао Паоло, Хелзинки, Монте Карло, Москва, Варшава, София, Загреб. Участва във фестивали в почти цяла Европа, в Америка, Азия. Работи активно и със световни артисти от от най-висока класа - цигуларите Максим Венгеров, Франк Петер Цимерман, Шломо Минц, пианистите Кристиан Цимерман, Иво Погорелич, виолончелистът Мсислав Ростропович.
Стотици турнета, обширен репертоар като с предимство е музиката на XIX и XX век, 60 премиери на творби от румънски и чуждестранни композитори, включително и лично посветени на него произведения, неуморим популяризатор на творчеството на класика на Румъния Джордже Енеску, номиниран, награждаван многократно - всичко това е свързано с Кристиан Мандял. Сред 25-те компактдиска с повече от 50 заглавия са и 16 албума със записи на Филхармония "Джордже Енеску", в това число пълната колекция от симфонични творби на Йоханес Брамс в 9 албума, издадени в Германия и САЩ през 1996 г. по повод 100-годишнината от смъртта на композитора, и пълната колекция от симфонични творби на Джордже Енеску в 7 албума. Неговият запис на Девета симфония от Антон Брукнер с "Хале оркестър" е обявен за най-добрия запис на музика от Брукнер, правен някога от британски оркестър. През всички тези активни творчески години Кристиан Мандял се ангажира и с обучение и насърчаване на младите музиканти. Води майсторски класове в университетите в Блумингтън и Рутгерс в САЩ, Кралската северна музикална академия в Манчестър, в Музикалния колеж в Токио.