Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Учител в закрита варненска гимназия: На борсата сме
Автор: Екип Varna24.bg 17:30 / 01.08.2012Коментари (0)5211
©
Бивши и настоящи ученици от
ПГСАГ "В. Левски":
виж още
Бивши и настоящи ученици от
ПГ-С "К.Фичето":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Пусто е в двора на двете строителни училища, свързани помежду си както с топла връзка, така и по съдбовен път - Гимназията по сградостроителство "Кольо Фичето" и Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Васил Левски". В миналото тяхната функция е била изпълнявана от строителен техникум и СПТУ, но как точно се е стигнало до разделението - вече никой не си спомня. А и на директорите не им се разказва, защото историята била сложна и заплетена. Факт е, че от септември едното училище ще погълне другото - доколкото това е възможно. Гимназия "Кольо Фичето" е пред закриване. Поради липса на интерес, гласи официалната версия на Регионалния инспекторат по образованието. Не било възможно да се сформират паралелки. Затова и министърът е издал заповед за закриването на школото.

От РИО обясняват, че за да съществува дадена паралелка, в нея трябва да има записани поне 18 ученици, а в случая нямало толкова. Учителите от школото остават на улицата. Те биха могли да отидат в други училища, ако обаче има място за тях. На всички е ясно, че за инженерните специалности голямо търсене няма. Учениците на "Кольо Фичето" ще имат възможността да се запишат в съседната Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Васил Левски".

Засега това бил единственият подобен случай във Варненско. Директорът на "Кольо Фичето" изглежда абсолютно спокоен. Според него спадът в строителния бранш е довел до намалено търсене на подобен вид обучение. По думите му в неговата гимназия са се подготвяли основно строителни работници. Сега в другото училище те ще могат да запазят и доразвият способностите си, но ще имат и по-техническа насоченост за още по-престижни позиции в строителството, пояснява той. За себе си не се притеснява, защото е преживял много промени, пък и е пред пенсия. Колежката му от "Васил Левски" обещава да заложи на разкриването на нови атрактивни специалности. Според нея ще има достатъчно място за новите ученици.
Не толкова спокойни са обаче освободените преподаватели. Те вече знаят, че нямат работно място. Чували са, че това може да се случи, но фактът явно ги е потресъл.

Георги Танов, директор на ПГС "Кольо Фичето": Ако браншът се засили, ще има и интерес

Във връзка с проблемите в строителния бранш се стигна и до намаляване интереса на учениците към сградостроителството. Това започна от 3 - 4 години насам. Последните две години приемахме по една паралелка, а сега и толкова няма. Във "Васил Левски" има повече кандидати, защото тя е наследила едновремешния техникум. Там има прием след 7-и и след 8-и клас. Тук беше само след 8-и и наследяване на бившото СПТУ.

При нас се готвеха основно работнически кадри, а там са с по-техническа насоченост. Въпросът е, че приемът създава условия за избор на по-престижно училище.

Дали Варна ще загуби - Какво значи да загуби? Строителство ще има, ще има и кадри, ако се засили браншът и търсенето ще се промени. Другото училище би могло да поеме още кандидати. Нашето няма как да бъде възобновено. Нормално е учителите да са притеснени, когато работните им места не са сигурни. В момента си търсят работа, за някои има шансове.

Галя Илиева, учител в закритата гимназия: На борсата сме

Възмутена съм, учителите отиваме на борсата. Притеснени сме, знаехме, че това ще се случи. Очаквахме го. Ще си търсим работа, но не на всички специалността позволява. Варна много ще загуби от това закриване. Причината е, че елитните гимназии много разшириха приема. Училища като нашето не могат да направят прием след 8 клас. Освободената база я дават на РИО, не се знае за какво.

Инж. Магдалена Вуцова, директор на ПГСАГ"Васил Левски": Никой няма да е ощетен

Заповедта на министъра е красноречива. Ще можем да поемем учениците , които подадат заявления за записване при нас. Ще завършат по специалността, с която са били приети. Очакваме последващи инструкции от министерството. Всички ще бъдат пренасочени и ще си довършат обучението. При нас има сходни специалности. Те ще си запазят тяхната. Ако има места, ще назначим учители, но не можем всички. Никой няма да бъде ощетен. Може да се мисли и за слети паралелки. Ще дойдат от 9 до 12 клас. Ние сме за това, за да обслужваме учениците. Предстои ни 70-годишен юбилей. Ще имаме нови специалности - отскоро приемаме брокери, а сега ще помислим и за архитектите. Имам идеи за въвеждане на по-високи степени - нещо като колеж.

Източник: в. Народно дело









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Хороскоп за деня
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Лоша инфраструктура в София
Катастрофи в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (506) 15%
Добре, но можеше и по-добре (466) 14%
Не се справи (646) 19%
Пълна трагедия (1796) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: