Учители могат да останат без средства по диференцирано заплащане заради стачката, която проведоха през миналата година. За това алармираха браншовици. Заради ефективния протест към момента преподавателите не отговарят на един от критериите, които са определени за отпускане на сумите. Той е, че учителят трябва да има отработени най-малко 7 месеца при един и същ работодател. В тях обаче не влизат различните видове отпуски. Когато освен стачката се извадят и дните от ваканциите, излиза че голяма част от преподавателите могат да останат "на сухо". "Не мисля, че стачката ще се окаже чак такъв проблем. До края на юни би трябвало дори и стачкуващите да имат тези 7 месеца", каза председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета за Варна Валентина Крачунова. Според нея проблем обаче имало с неизяснените срокове. "Говорих с членовете на съюза да подготвят всичко, за да можем да сме готови с процедурата веднага след като излезе обявлението в Държавен вестник", добави председателката на съюза.
Според процедурата в срок до 2 седмици след обнародването на програмата в Държавен вестник цялата информация за броя на учителите, които ще получат средства по тази програма, трябва да бъде представена за общинските училища в общините, а за държавните - в инспектората.
"Искаше ми се учителите да получат това заплащане с юнските си възнаграждения, но по всяка вероятност ще стане месец по-късно", добави Крачунова.
Директорите на варненските училища вече свикват педагогически съвети, на които се избират комисиите, които ще оценяват работата на преподавателите във връзка с диференцираното заплащане. "Все още има училища, където не е имало такива съвети, но при тях това ще стане тази седмица", заяви началникът на Регионалния инспекторат по образование (РИО) към МОН Николинка Даскалова. В работата си избраните комисии ще съблюдават приети на събранието критерии. Максималният брой точки, който може да получи един учител, е 100. Най-голям дял - 30 точки се дават за получени професионални отличия. 14 точки - доброто планиране, организация и провеждане на образователния процес. Работата с деца и ученици е оценена на 8 точки. Също толкова се дават за работа в екип и използване на интерактивни методи на преподаване. Работа с родителите носи 6 точки на учителя, а 5 - разработването и реализиране на проекти. На база на тези точки той ще получи и допълнително средства. Както и през миналата година, те ще бъдат изплатени еднократно. "Рано е да се каже колко средства за диференцирано заплащане ще бъдат заделени за Варна, тъй като не знаем колко от учителите ще отговорят на критериите", каза Даскалова. Общият бюджет на програмата до 2015 г. е в размер на 44 млн. лв.
Източник: в. "Позвънете новини" |