20-годишното момиче, което е оперирано преди около две седмици от доц. Корновски, идва при специалистите в МБАЛ "Св. Анна", след като в продължение на месеци нейният гинеколог не може да се справи с оплакванията й. Лекарите правят преглед и установяват, че пациентката има сериозна лезия на маточната шийка - около 2,5-3 сантиметра, а последващи изследвания доказват, че се касае за агресивен рак в първи стадий на развитие. Тъй като момичето е твърде младо и не е раждало, доц. Корновски и колегите му решават, че случаят е подходящ за една от най-модерните, но същевременно най-сложни гинекологични операции - радикална трахелектомия. При интервенцията се отстраняват шийката, част от влагалището, тъканите около тях, лимфните възли на малкия таз, като остатъкът от матката и влагалището се съединяват с цел бъдеща бременност и износване на плода. В хода на операцията хирурзите правят експресни хистологични изследвания, които да покажат дали има метастази в лимфните възли. В случай че такива има, се налага пълно отстраняване на детеродните органи, коментира доц. Корновски. За щастие обаче в този случай разсейки нямало. Това означава, че макар пациентката да е претърпяла операция, матката, тръбите и яйчниците са запазени, така че тя един ден ще може да забременее по естествен път и да износи бебето.
Тъй като операцията е радикална, момичето е напълно излекувано от рака. "Постигнахме изключително адекватна радикалност, която ни дава спокойствието, че няма да настъпи рецидив, че жената няма да се разболее повторно от рак и в същото време не се налага последваща лъчетерапия", коментира доц. Корновски. Оттук нататък варненката ще бъде преглеждана от своите лекари през три месеца в продължение на 2 г. и на всяко шестмесечие до 5-ата година.
"Фрапиращото в случая е, че пациентката е на едва 20 г. Досега най-младата жена в моята практика с тази диагноза е била на 27 г. Това означава, че болестта се подмладява и бъдещето е именно на такива органосъхраняващи операции, каквато вече се прави и при нас в МБАЛ "Св. Анна" във Варна. Горди сме с постигнатите резултати, защото това е шанс за младите жени с тази диагноза един ден да имат собствени деца", допълни специалистът. Разбира се, той уточнява, че за този тип хирургично лечение трябва да са налице определени условия.
Източник: в. Народно дело