© Varna24.bg | | Какъв е фонда на варненската регионална библиотека, кое е най-старото издание, което се пази там? По тези и други въпроси говори Даниела Канева главен библиотекар в регионалната библиотека.- Г-жо Канева, коя е най-старата книга, която се намира във варненската регионална библиотека? - Една от най-старите книги, които ние притежаваме е един нумизматичен кодекс на латински от 1695 година. Всъщност колекциите на варненската библиотека са няколко те са формирани на различен принцип.
- На какъв точно принцип? - Имаме стари издания, които са на всички европейски езици в общи линии. Освен това най-многочислената ни колекция е на възрожденска литература.
- А какъв е нейният фонд? - Ами аз мога да кажа грубо - около 500 книги са от тази колекция. Освен това обаче имаме и възрожденска периодика, там обаче броят на книгите е по-малък, едва около 20 издания са.
- Искам да Ви върна на латинския нумизматичен кодекс. Как всъщност е попаднало това издание във варненската библиотека - било е закупено или е дарение? - По всяка вероятност е дарение, защото не е закупено от действащи библиотекари по това време. Искам да подчертая, че библиотеката във Варна е била създадена през 1883 година. От тази гледна точка, по всяка вероятност книгата е постъпила във фонда на библиотеката под формата на дарение. За съжаление през всичките тези години при които варненската библиотека е събирала фонд, ние нямаме индивидуални партиди и данни за това, как всяка една книга е постъпила при нас и можем само да предполагаме. По отношение на този нумизматичен кодекс смятам, че той е бил дарение на библиотеката, но бе мога да Ви кажа, кога точна и при какви условия е станало това, но по всяка вероятност са дарение. Всъщност дарение са и възрожденските книги, защото те не са купувани в реално време, това са постъпление и дарения, които варненци са правили на варненската библиотека. В общи линии, в голямата си част в днешно време книги, които оценяваме, като ценни не са закупувани със средства на библиотеката или ако са били закупувани то е било със симовлични средства. Това не е колекция правена с пари - това е колекция правена предимно с дарения и мога да кажа това със сигурност за повечето книги.
- Като изключим факта, че този латински нумизматичен кодекс е най-старата книга можем ли да кажем, че същевременно с това е и най-ценната във фонда на варненската библиотека? - Не, не може да се каже, че е най-ценна тази книга. Особено ценна за нас е една книга, която е първото издание на Яворов въобще в България. Това е варненско издание от 1901 година. Тази творба всъщност е първата публикация на Яворов във вид на стихосбирка. Това, както виждате не е стара книга, но е ценна по различен начин. Просто не може коя е най-ценната книга и дали възрастта е определяща, когато говорим за ценна книга. Освен това в регионалната библиотека във Варна имаме книги, които са без датировка и можем само да гадаем от какви периоди са. Специално в латинския нумизматичен кодекс знаем, кога е издаден защото е напечатано на самата книга.
- Г-жо Канева искам да Ви върна на стихосбирката на Яворов издадена през 1901 година. Разкажете ми повече за нея, как е попаднала при вас? - Това е типа библиофилско издание и е уникат с това, че е първото издание на Яворов. Уникат е и с това, че това издание не фигурира и в националната библиография и това е един от малкото екземпляри, които са опазени в страната, като цяло и другите библиотеки не притежават този екземпляр. В общи линии може да се каже, че тази стихосбирка е уникална. Вижте всяко издание, което е под определен тираж се води уникално, но това тук е вид библиографска рядкост и за това казваме, че е толкова ценен.
- А какъв е фонда на регионалната библиотека във Варна? - Ами фонда на библиотеката е над 850 000 тома. Искам да добавя, че във фонд редки и ценни книги имаме около 4000 издания, което на общия брой на книгите в нашата библиотека не е много. Разбира се имаме и много други книги, които за нас за ценни, но просто не са в този фонд. Според мен всяка една книга е ценна и уникална!
Източник: Агенция "Фокус" |