За първи път в България в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна при двама пациенти бе приложен подходът на минимално инвазивен директен коронарен артериален байпас. Интервенциите бяха извършени съвместно от д-р Йено Сзолноки - ръководител на клиниката по сърдечна, съдова и гръдна хирургия към Военномедицинския институт в Будапеща и екипа на клиниката по кардиохирургия във варненската университетска болница с ръководител доц. д-р Пламен Панайотов.
Минимално инвазивният директен коронарен артериален байпас (MIDCAB) е съвременна хирургична процедура за поставяне на байпас на сърцето. Интервенцията се извършва при биещо сърце и не е необходимо да се използва машина "Сърце - бял дроб". Същността на тази технология е, че хирургът прави почти невидим, едва 6 - 8 сантиметров разрез между ребрата на пациента, и извършва операцията на сърцето през този отвор. Процедурата дава възможност за бързо възстановяване на пациента, като е изключена нестабилност на гръдната стена, тъй като няма разрез на гръдната кост - стернотомия. С този метод могат да се направят 1 или 2 байпаса на стеснени коронарни артерии на пациент, като пациентите предварително се селектират според критерии, като анатомията на коронарните артерии на сърцето и стесненията им, състояние на бели дробове, аорта и т.н.
Методът на минимално инвазивния директен коронарен артериален байпас се използва все по-често от водещите кардиохирурзи в Европа и света. "Това е бъдещето на кардиохирургията. Пациентите все повече търсят дългосрочно решение на проблема им без голяма оперативна рана. Университетската болница "Св. Марина" може да бъде референтен център за извършване на тази съвременна минимално инвазивна процедура, защото разполага с прекрасни условията - нова апаратура и добре подготвен екип от специалисти.", сподели д-р Йено Сзолноки, който е основател на единствения референтен център в Унгария и е един от най-опитните в тази област кардиохирурзи в Европа.