Пръстенът се състои от плоска халка, върху чиято външна повърхност има украса от лозови ластари и гроздове и цветна чашка в горната си част, върху която стъпва ротонда - цилиндър и конусовиден купол. Отдолу на халката е представен равнораменен кръст. Откритието датира от VI век и се нарежда сред малко известните от това време християнски светини.
Кръстът на халката показва, че пръстенът не е обикновено ювелирно произведение, обясни археологът Александър Минчев. В периода, в който е бил изработен той, е съществувала забрана за производство на накити извън Константинопол. След средата на VI век те са се правели само в императорските работилници. Пръстенът, открит в Бяла, най-вероятно е имал прототип в императорския двор и е бил подарен на епископа от патриарха. "Собственикът на бижуто е най-малкото първосвещеникът на общината", разкри специалистът.
В момента древният накит се намира в София, където е включен в изложба на Националния исторически музей.
Консервацията и реставрацията на Античното селище и късноантична крепост на нос "Св. Атанас" в Бяла ще продължат с финансиране по ОП "Регионално развитие". По проекта са отпуснати над 5 млн. лв, разкри неговият ръководител инж. Коста Стоянов. Целта е през следващите 24 месеца районът да се превърне във водеща туристическа атракция.