© | | д-р Стоянка Почеканска | Бивши и настоящи студенти от ВСУ "Черноризец Храбър": | виж още | |
Сериозна липса на преподаватели по руски език като чужд отчитат българските висши училища. Необходима е целенасочена политика за привличане на млади кадри, които да осигурят приемствеността в обучението. Това заяви д-р Стоянка Почеканска, главен експерт по руски език в Министерството на образованието, младежта и науката на пресконференция при откриването на Лятна квалификационна школа "Съвременни педагогически технологии в обучението по руски език като чужд". Инициативата се организира за втора поредна година от Руския център на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Събитието е в рамките на международен проект с Фонд "Русский мир" и се осъществява с подкрепата на Генералното консулство на Руската федерация във Варна.
Форумът беше открит от ректора на университета проф. д.ик.н. Анна Недялкова в присъствието на официалните гости Н. Пр. Юрий Соловьов, генерален консул на Руската федерация в морската столица, и Коста Базитов, зам.-кмет на Община Варна.
Усвояването на съвременните модели в преподаването е особено важно и актуално на фона на нарастващия интерес от страна на българските ученици към изучаването на руски език, подчерта д-р Почеканска. Славянският език вече измества немския и френския езици и се нарежда на второ място след английския като най-изучаван сред учениците от 1 до 12 клас, поясни експертът от МОМН.
За задоволяване на нарастващите потребности от добри специалисти в преподаването на руски език съдейства Руският център на ВСУ. Той поддържа високата квалификация на преподавателите у нас и активно подпомага пренасянето на съвременните модели в обучението, посочи неговият директор доц. д-р Галина Шамонина.
В тазгодишното издание на лятната школа близо 60 педагози от цялата страна ще повишат компетенциите и уменията си. В рамките на форума, който продължава до 6 август, ще се проведат поредица от лекции, кръгли маси, майсторски класове, методически семинари и практикуми, обясни доц. Шамонина. Основни лектори са водещите специалисти и преподаватели от Санкт-Петербургския държавен университет проф. Евгений Юрков, проф. Леонид Московкин и доц. д-р Наталия Буре, както и български методисти.
Тенденцията за възраждане на интереса към изучаването на руски език се наблюдава и в световен мащаб, подчерта проф. Юрков, който е и зам.-председател на Международната асоциация на преподавателите по руски език и литература (МАПРЯЛ). Най-активни в усвояването му в момента са Китай, Корея, САЩ и Полша. След прекъснатите връзки в продължение на 20 години страните от славянския свят вече възвръщат желанието си към изучаването му, коментираха организаторите на школата.
За повишаване на интереса към езика съдействат 57 руски центъра в целия свят, поясни още проф. Юрков. Създаденият в началото на 2009 г. Руски център във ВСУ "Черноризец Храбър" е първият на Балканите, който активно работи за популяризирането на славянския език, история и култура. |