Уролозите взеха бизнеса на сюнетчиите

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:56 / 25.01.2010
3567
Болниците във Варна са иззели почти изцяло функциите на джамията по отношение на традиционния за мюсюлманите ритуал - обрязването. Това заяви  районният мюфтия Расим Расим. „Преди редовно се правеха акции по обрязване на децата в областта, но в последно време не е така. Повечето мюсюлмани във Варна предпочитат да използват услугите на квалифицирани специалисти от болничните заведения в града", разказа Расим. Той сподели, че местното мюфтийство не разполага със собствен сюнетчия, а използва услугите на квалифициран обрезвач, който обикаля всички области на страната.

„Средно по 3-4 деца на месец, на възраст от 2 г. нагоре, но до 5 г., ни водят родители, които желаят да направим процедурата, която обикновено се извършва, за да се спази един мюсюлмански обичай", каза ръководителят на Клиниката по детска хирургия в МБАЛ „Св. Анна" доц. д-р Александър Шейтанов. Случва се тази интервенция да се извършва по медицински показания, когато има специфично стеснение на кожата в тази област, но това са по-редките случаи, допълни още доц. Шейтанов. Според него предпочитанията да водят децата в болница идвали от това, че в здравното заведение се поставя упойка, докато при извършвания ритуално обряд - не.„Последната акция по обрязване, която проведе Мюфтийството бе миналото лято в района на Провадия и близките села. Подобни събития се превръщат в празник за семействата", коментира Расим Расим. Според неговите думи традицията по обрязването се спазва на 100% сред мюсюлманите у нас.

Интервенцията в здравно заведение обикновено минава по клиничната пътека за фимоза. При ритуалните обрязвания всяко семейство плаща на сюнетчията, като тарифата е около 20-30 лв.

Понякога, макар и не толкова често, детските хирурзи лекуват и усложнения, след обрязване, допълни д-р Румен Христов. „Не знам тези хора кой и къде ги обучава, но понякога техните клиенти стигат и до нас", допълни още д-р Христов. Според него няма разлика в социалния статус на семействата, които търсят хирург, а не определения от мюфтията ритуалчик. Според специалистите мюсюлмани с различен статус в обществото - по интелигентни и богати, но и по-бедни и необразовани търсят медицинските услуги на хирурзите за този религиозен обичай. Детските хирурзи допълват, че почти няма християни, които прибягват до тази услуга, освен ако няма медицински показания.

Източник: в. "Позвънете новини"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Близо 200 ученици от гимназия във Варна участваха в срещи за риск...
И Варна обяви грипна епидемия
Служител на известна бензиностанция във Варна я обра, осъдиха го
Извънредно от РЗИ-Варна, очакват се противоепидемични мерки
Кметът Благомир Коцев проведе важна среща
Големи промени за бездомните животни: Въвеждат зоополиция във Вар...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).