„Средно по 3-4 деца на месец, на възраст от 2 г. нагоре, но до 5 г., ни водят родители, които желаят да направим процедурата, която обикновено се извършва, за да се спази един мюсюлмански обичай", каза ръководителят на Клиниката по детска хирургия в МБАЛ „Св. Анна" доц. д-р Александър Шейтанов. Случва се тази интервенция да се извършва по медицински показания, когато има специфично стеснение на кожата в тази област, но това са по-редките случаи, допълни още доц. Шейтанов. Според него предпочитанията да водят децата в болница идвали от това, че в здравното заведение се поставя упойка, докато при извършвания ритуално обряд - не.„Последната акция по обрязване, която проведе Мюфтийството бе миналото лято в района на Провадия и близките села. Подобни събития се превръщат в празник за семействата", коментира Расим Расим. Според неговите думи традицията по обрязването се спазва на 100% сред мюсюлманите у нас.
Интервенцията в здравно заведение обикновено минава по клиничната пътека за фимоза. При ритуалните обрязвания всяко семейство плаща на сюнетчията, като тарифата е около 20-30 лв.
Понякога, макар и не толкова често, детските хирурзи лекуват и усложнения, след обрязване, допълни д-р Румен Христов. „Не знам тези хора кой и къде ги обучава, но понякога техните клиенти стигат и до нас", допълни още д-р Христов. Според него няма разлика в социалния статус на семействата, които търсят хирург, а не определения от мюфтията ритуалчик. Според специалистите мюсюлмани с различен статус в обществото - по интелигентни и богати, но и по-бедни и необразовани търсят медицинските услуги на хирурзите за този религиозен обичай. Детските хирурзи допълват, че почти няма християни, които прибягват до тази услуга, освен ако няма медицински показания.
Източник: в. "Позвънете новини"