Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Уролозите взеха бизнеса на сюнетчиите
Автор: Екип Varna24.bg 10:56 / 25.01.2010Коментари (0)3567
© Varna24.bg
Болниците във Варна са иззели почти изцяло функциите на джамията по отношение на традиционния за мюсюлманите ритуал - обрязването. Това заяви  районният мюфтия Расим Расим. „Преди редовно се правеха акции по обрязване на децата в областта, но в последно време не е така. Повечето мюсюлмани във Варна предпочитат да използват услугите на квалифицирани специалисти от болничните заведения в града", разказа Расим. Той сподели, че местното мюфтийство не разполага със собствен сюнетчия, а използва услугите на квалифициран обрезвач, който обикаля всички области на страната.

„Средно по 3-4 деца на месец, на възраст от 2 г. нагоре, но до 5 г., ни водят родители, които желаят да направим процедурата, която обикновено се извършва, за да се спази един мюсюлмански обичай", каза ръководителят на Клиниката по детска хирургия в МБАЛ „Св. Анна" доц. д-р Александър Шейтанов. Случва се тази интервенция да се извършва по медицински показания, когато има специфично стеснение на кожата в тази област, но това са по-редките случаи, допълни още доц. Шейтанов. Според него предпочитанията да водят децата в болница идвали от това, че в здравното заведение се поставя упойка, докато при извършвания ритуално обряд - не.„Последната акция по обрязване, която проведе Мюфтийството бе миналото лято в района на Провадия и близките села. Подобни събития се превръщат в празник за семействата", коментира Расим Расим. Според неговите думи традицията по обрязването се спазва на 100% сред мюсюлманите у нас.

Интервенцията в здравно заведение обикновено минава по клиничната пътека за фимоза. При ритуалните обрязвания всяко семейство плаща на сюнетчията, като тарифата е около 20-30 лв.

Понякога, макар и не толкова често, детските хирурзи лекуват и усложнения, след обрязване, допълни д-р Румен Христов. „Не знам тези хора кой и къде ги обучава, но понякога техните клиенти стигат и до нас", допълни още д-р Христов. Според него няма разлика в социалния статус на семействата, които търсят хирург, а не определения от мюфтията ритуалчик. Според специалистите мюсюлмани с различен статус в обществото - по интелигентни и богати, но и по-бедни и необразовани търсят медицинските услуги на хирурзите за този религиозен обичай. Детските хирурзи допълват, че почти няма християни, които прибягват до тази услуга, освен ако няма медицински показания.

Източник: в. "Позвънете новини"









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (511) 15%
Добре, но можеше и по-добре (477) 14%
Не се справи (651) 19%
Пълна трагедия (1815) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: