Интерактивната работилница за културно наследство "Усети града" - Варна стана част от Европейски дни на наследството в България.
Инициативата е на Европейската комисия и се организира съвместно със Съвета на Европа. Всяка година през септември тя дава възможност на милиони хора да се запознаят с културното наследство на Стария континент.
Акцентът в Европейски дни на наследството тази година е "Наследство и природа: пейзаж от възможности" и цели да покаже непосредствените връзки между човека и заобикалящата го културна и природна среда.
"Усети града" е единствената проява в календара за Варна, която излиза извън изложбените зали и провокира младежи да се научат да пресъздават сетивно културното наследство на града в контекста на заобикалящата го среда.
Интерактивната работилница ще продължи шест дни и ще обучи младежи на възраст между 15 и 35 г.
Желаещите младежи все още могат да заявят участието си до 22 септември на https://goo.gl/forms/z63XEqUKDQ29QsUa2.
Началото на работилницата е на 28 септември. Краят ѝ е на 3 октомври. Тя ще приключи с интерактивна изложба, която след Варна ще бъде представена и още няколко града на страната.
Методологията на "Усети града" е с вече утвърдено know-how, разработена от Асоциация за култура, етнология и антропология "Медиатор".
Всички участващи младежи ще се включат в четири вида интерпретативни лаборатории.
"Усети града" е специален метод, който насочва вниманието към различни интерпретации на градското пространство и неговото културно наследство. Той е част от организираните маршрути "Усети града" в страната, които са създадени след продължително антроположко и етноложко изследване.
Интерактивният маршрут "Усети града" и неговата история може да проследите на: http://www.feelthecitytour.wordpress.com, както и във FB.
Асоциация "Медиатор" използват и прилагат своята сетивна методология вече четвърта година и имат реализирани интерактивни обучения и маршрути в Пловдив, Стара Загора и с. Аспарухово, област Варна.