На второ място по размер се нареждат плащанията на лекарства за домашно лечение, посочи д-р Щилиянов. За миналата година за тях са изразходени 11,5 млн. лв. За сравнение, през 2007-ма те са били в размер на 9 милиона.
Третото по големина перо от бюджета на касата е отредено за специализираната медицинска помощ. Лекарите специалисти в извънболничната помощ са консултирали и прегледали пациенти, за което са отпуснати над 9 млн. лв. Най-натоварени през миналата година са били кардиолозите, следвани от гинеколозите и офталмолозите.
За дейността на общопрактикуващите лекари през периода са изразходвани 7,6 млн- лв. - с един милион повече от предходната година.
През 200-ма договори със Здраваната каса във Варна са сключили 302 практики за първична извънболнична помощ. До края на март ще бъдат финализирани договорите и за тази година. До момента са подадени 808 заявления.
През изминалата година средно на семеен лекар са се падали по 1271 пациенти. Над 80 хил. лв. са похарчени за лечението на европейски граждани.
Най-често допусканите нарушения през периода са пропуски при оформяне на документацията, грешки, дължащи се на непознаване на нормативната уредба, както и отчитането на дейност, която не е извършена в пълен размер. Заради допуснати нарушения през миналата година касата е прекратила договора си с една лаборатория и няколко клинични пътеки. През периода срещу нейни решения са заведени 37 дела.
Варна като голям град е наситена със специалисти, предоставящи медицински услуги. В по-малките общини обаче тя липсва и това е проблем, който трябва да се разреши, коментира Марио Щилиянов. Заради липса на лекари, някои села в градовете Дългопол, Суворово, Ветрино и Провадия, се обслужват от специалисти от съседни общини. Това обаче затруднява пациентите, допълни директорът на Варненската здравна каса.
Източник: Дарик