© Impact Press Group | | Тенденция за увеличаване на цената на хляба има и това се дължи на постоянно променящите се цени на брашното, което е основната суровина при производството на хляб. След повишението от 70 % през лятото, през последните два месеца цената на брашното се вдигна с още около 28%. "Не можем да предвидим с колко ще бъде увеличена цената на хляба, защото зърното е борсов продукт, който се влияе от световните и европейски борси и в момента цената му непрекъснато се променя. Всяко предварително изчисление би било некоректно. Просто това е пазарът: има промяна при изходните параметри - има промяна и в крайното изделие, смята председателят на Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители Николай Тапаров.
Според Тапаров това драстично повишение е фактор, който хлебопроизводителите няма как да не отчетат. Според независимия одиторски доклад, поръчан от БКИХСБ, брашното заема 59% от производствената себестойност на хляба. Т.е. реалното повишение за един хляб е около 17%, но всеки производител ще реши с колко да промени доставната си цена, в зависимост от неговите запаси, организация и обем на производство.
С колко ще бъде увеличен хляба за крайния клиент е решение на търговците и хлебопроизводителите не могат да влияят на ценовата им политика.
Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари в България обединява производители с над 80 % от пазарния дял от производството на хляб и хлебни изделия у нас. Сред членовете й са "Симид", "Нилана", "Добруджански хляб", "Хлебозавод Габрово", "Ямбол хляб", "Деметра Сливен", "Хлебозавод Стара Загора","МИО", "КОРН", "Хлебозавод Хасково" и други. |