По данни на детския стоматолог в общинския център д-р Марияна Златарова, зам.-председател на Сдружение "Стоматологично здраве", родителите на 65 деца са ги довели на профилактичен преглед и консулт. Обикновено в подобни инициативи участват деца, които често ги водят на стоматолог и са с по-малко проблеми със зъбите си. Този път в скрининга са се включили и подрастващи, които за първи път идват на преглед и в между 50 - 80 % от случаите, са открити болни зъби и кариеси. Радостното е, че след прегледа са останали на лечение, така че стоматолозите от здравното заведение са успели да спасят на доста от децата поникналите, но болни вече постоянни зъби. Д-р Златарова апелира към родителите да водят децата си при детски стоматолог, както при педиатър. Тя обясни, че в лечението на детските зъби има специфика, която изисква специална методика и квалификация в лечението им. Тя е категорично против ползваната информация в интернет, че млечните зъби не е необходимо да се лекуват, тъй като били временни и след определена възраст се сменят с постоянни. Детският стоматолог коментира, че ако не бяха нужни, то природата нямаше да ги създаде. Млечните зъби помагат за оформянето на челюстта, пазят мястото на постоянните, като последните черпят от тях минерали, соли и витамини, поради което и се стопява коренът на млечните зъби. Ако млечните зъби са болни, то те заразяват и новопоникналите постоянни, каза още д-р Златарова. Освен лечението на кариеси, на доста от малките пациенти са силанизирани постоянните дъвкателни зъби - шестият при по-малките и седмият при по-големите. Още с поникването на първия дъвкателен зъб трябва да започне профилактиката, тъй като той узрява 2,5 години след това. Неправилното хранене и лошата хигиена водят до нарушение целостта на твърдите зъбни тъкани, което се предотвратява със силанизирането, обясни д-р Златарова.
Потвърдените отново лоши резултати доведоха ръководството на общинския Дентален център I в лицето на управителя д-р Слава Даковска, до идеята безплатните прегледи и консултации на деца да продължат през цялата лятна ваканция до 15 септември. Желаещите могат да се запишат всеки работен ден от 7 до 19 часа отново на телефон 615 507 в регистратурата за детски стоматолог. Специалистите съветват родителите да не се чака появата на болка, тъй като ако навреме се вземат мерки, лечението е по-безболезнено за детето и се преодоляват стреса и неприятното усещане при манипулациите.
Д-р Златарова коментира още, че проблемът със зъбния статус на децата е особено голям. Всички провеждани скрининги доказват наличието на кариеси в най-ранна възраст и дори на извадени постоянни зъби още на 10-12 години. В миналогодишната кампания се установи при прегледи в няколко училища, че във Варна има деца, особено от ромската общност, които през живота си не са ползвали четка и паста за зъби. От практиката да обслужват със свои кабинети няколко варненски училища се констатира, че родителите нехаят за състоянието на зъбите на своите деца. Освен това в зъболечението няма почти никакви безплатни специализирани услуги. На децата до 18 години се полага един преглед и четири дейности, включващи пломби и вадене на зъби. Всички усложнения като пулпити и други се доплащат, както и прегледите. И обикновено родителите водят децата си, когато положението със зъбите им се влоши и вместо редовно да се прави профилактика и пломбиране на зъби, то в лошото състояние се налага да се лекуват корени или пулпити и дори вадене на постоянни зъби, което допълнително оскъпява стоматологичната услуга, обясни още д-р Златарова.