Бивши и настоящи студенти от ТУ - Варна: | виж още |
|
Какво е нужно на една учебна зала, за да задържа вниманието на ученици и студенти? Колко силно трябва да е осветлението, каква трябва да е температурата и как най-подходящо трябва да е облечен преподавателят?
Отговорите на всички тези въпроси се крият в науката "Ергономия", която се занимава с безопасността и комфорта на човек в ежедневието и на работното място.
Според нея най-подходящата температура за провеждане на учебни занятия е 20-22 градуса, тъй като при по-висока на човек му се доспива, а при по-ниска концентрирането е трудно.
Конферентните зали пък не са подходящи за продължителни събития, тъй като застанал в странична поза, човек се уморява по-бързо. Ако пък искат да привлекат вниманието на учениците и на последния ред, учителите трябва да се обличат в по-ярки цветове.
Тези тайни от науката "Ергономия" разкрива гл. ас. д-р. инж. Соня Въчинска от Технически университет-Варна, ръководител на проекта "Иновативност и ергономична оценка на учебната среда и влиянието й върху ефективността на образователния процес и физиологията на човека в процеса на обучение", по който тя и екипът й започват работа.
Той е със срок от две години и е на стойност 35 324 лв, а в екипа на д-р. инж. Въчинска намират място асистенти, докторанти и доктор от Медицински университет-Варна.
По време на своята работа те ще изградят ергономичен модел на лаборатория за научни цели, който след края на изследването ще може да бъде използван в обучението на студентите от Технически университет-Варна.
В края на седмицата бяха представени още три проекта, които са част от националния конкурс "Млади учени" - 2011 г. . Те ще бъдат финансирани от фонд "Научни изследвания". В категория "Технически науки" Технически университет - Варна спечели 3 от финансираните общо за страната 15 проекта, като останалите 12 са за софийските вузове:
"Интелигентни системи за енергиен мениджмънт и управление на разходите" с ръководител гл. ас.д-р инж. Юлиян Рангелов от катедра "Електроенергетика" ще получи 57 452 лв. Това е и проектът с най-висок бюджет във всички финансирани категории.
"Изследване якостта на нови синтеровани материали с приложение в автомобилната промишленост при циклично натоварване" с ръководител гл.ас. д-р инж. Диян Димитров от катедра "Техническа механика" е с бюджет 54 388 лв.
За проекта "Повишаване на енергийната ефективност и оптимизация на електротехнологични процеси и устройства" с ръководител гл.ас. д-р инж. Борислав Димитров от катедра "Електротехника и електротехнологии" фондът отпуска 51 707лв.