Още през есента на м.г. екипът му е бил на крачка от присаждането на бъбрек от жив донор, но част от тестовете дали отклонение. "Имаме нужната апаратура и подготовка. Работихме съвместно с партньори от швейцарската университетска болница "Инзелшпитал" и скоро трудът ни ще се увенчае с успех. Не търсим бъбреци от трупни донори, ще започнем с присаждане от хора, решили да дарят живот на болни. Това са предимно близки на пациентите", уточни доц. Икономов.
Само за година броят на лекуваните в двете отделения на клиниката е скочил с 5-8 на сто, а през стационара на нефрологията са преминали 1050 души. Центърът за диализа в болницата обслужва 160 пациенти, което го прави най-големия в региона. "Тенденцията за увеличаване на болните с бъбречни проблеми не е валидна само за нашата страна, но и в световен мащаб. Тя се дължи най-вече главно на растящия брой диабетици и хипертоници с усложнения, на страдащите от автоимунни заболявания", коментира доц. Икономов.
До два месеца в МБАЛ "Св. Марина" ще бъде открит и диспансер за хора с присадени бъбреци. Болницата има вече картбланш от здравното заведение, търсят се средства за закупуването само на един апарат. Така тук на място трансплантираните ще получават медицинска помощ, без да се налага да пътуват до София за консулт, изписване или смяна на лекарствата. В клиниката няма точна статистика колко са варненците с присадени бъбреци, в чиято помощ ще бъде новото здравно звено. Доц. Икономов прогнозира, че това ще бъдат 10-15 души.
Източник: в. "Позвънете новини"