Като антикризисна мярка на правителството наскоро здравният министър обяви, че 3500 лв. ще е максималната заплата, която ще получава всеки лекар или шеф на държавна болница.
„Благодарение на повишените приходи и намалените разходи имаме възможност да образуваме работни заплати, които да задържат специалистите и да ги мотивират да работят качествено", коментира мениджърът на болницата, популярна сред варненци като Терапията. Проф. Красимир Иванов се обяви за връщане в действие на Инструкция за формиране на работните заплати в лечебните заведения с над 51% държавно участие, която бе в сила през 2006-2007 г. Според т.нар. Инструкция номер 1 ако лечебното заведение е с положителен финансов резултат и няма просрочени задължения, заплатите на работещите в болницата се формират на свободен принцип. Мнението на шефа на варненската Университетка болница е, че наредбата е справедлива, пазарно ориентирана и единственият възможен начин да бъде едновременно антикризисна мярка и медиците, които работят качествено и съвестно, да получават реално заработеното.
Срещу таван на заплатите се обяви и председателят на регионалната колегия на Българския лекарски съюз д-р Светлин Митев. Пред Дарик д-р Митев заяви, че заплатите са важни, защото мотивират лекарите. Медиците във Варна, които получават големи заплати, пък били малко.
„Нямам нищо против някой да заработва. Това не е мярката, която ще запуши течовете. По-скоро трябва да има добро остойностяване, но в условията на криза и това е трудно", призна лидерът на варненските лекари. По думите му е необходим задълбочен анализ на сегашния здравноосигурителен модел, който не е ефективен и допуска голям брой неосигурени.
Варненските лекари ще се включат в предупредителните протести на професионалния си празник, като на 7 април, подобно на колегите си в страната, ще протестират символично под мотото „Ден на здраве - ден на протест". Медиците обаче остават в готовност за ефективни протести, обяви д-р Митев.
Да се премахне административното определяне на размера на заплатите в лечебните заведения-търговски дружества бе едно от исканията, които от Българският лекарски съюз обявиха на извънреден събор през уикенда. Медиците настояват още здравната каса да се денационализира с прозрачно управление на трипартитен принцип (организации на работодатели, профсъюзни организации и пациенти). Категорично се отхърля и въвеждането на задължителна здравна карта.
Източник: Дарик