"Много от възрастните хора не могат да използват интернет и мобилни телефони, а това обикновено е единствената им връзка с техни близки, които живеят в чужбина", обясни Милкова. По думите й, самите пенсионери са проявили голям интерес към курсовете още преди месеци.
Експерти от културната институция пък са ходили в библиотеки в дриги страни, където също се провеждат подобни семинари, за да трупат опит. За самите обучения хората от третата възраст ще бъдат разделени в две групи от по 10 души. "Курсовете, наречени "60+", са напълно безплатни и с ресурс на библиотеката. Единственото условие за тези, които искат да участват в тях, е да са наши читатели", посочи Милкова. От библиотеката предвиждат, след като приключат с обучението на първите групи, в бъдеще да продължат и с други желаещи.
Още едно обучение, но за младежи, ще се проведе по време на отворените дни в институцията. След средата на следващата седмица ученици и студенти ще получат знания за работата с библиотечни каталози. "С туровете "зад кулисите" на читалните по всички отдели, хората ще видят как книгите стигат до тях", каза директорката. Националната библиотечна седмица, в която се включва и регионалната културна институция "Пенчо Славейков", се провежда за четвърта година.
Законът за библиотеките е влязъл за обсъждане в парламентарните комисии, но едва ли ще бъде гласуван дори и на първо четене преди изборите, съобщи още Милкова. Според нея, няма обяснение за дългото забавяне на приемането на нормативната база. В проектозакона се предвижда библиотеките да имат собствени бюджети. Заради липсата на нормативна уредба в момента бюджетите на книгозаемните се формират от общините, които не винаги имат възможност да отделят достатъчно средства. Според Съюза на библиотечните и информационните работници (СБИР) родните книгозаемни се нареждат на последно място по финансови показатели в ЕС.
Източник: в. "Позвънете новини"