По плажовете във Варна има недостиг на спасители. Това алармира пред "Черно море" специалистът по водно спасяване към Областния съвет на БЧК в града ни Лавренти Силов. Той твърди, че недостигът продължава да расте и през 2013 г. Спасителите трябва да бъдат по норматив 1000 души, но в момента са едва 800, обяви Силов. Той информира още, че във Варна има спасители, които работят два-три дни в седмицата на плажа, а през останалото време практикуват други професии. 500 са спасителите по басейните край града ни, сочат още данните на БЧК - Варна.
Най-възрастният спасител във Варна, който все още практикува професията, е на 70 години. Всеки ден тренира и много млади колеги не могат да стигнат постиженията му, разказа Лавренти Силов. През 2012 г. най-възрастният спасител във Варна е бил Кольо Кочев, на 75 години. Той обаче е работел като наблюдател на спасителен пост на градския плаж.
Въжето е много надеждно при спасяване във водите на Черно море, защото тук има специфично вълнение, обясни Лавренти Силов. Вълнението е късо и остро и това затруднява дори опитни плувци. Спасители разправят за случаи, при които водата при силно вълнение стигала едва до коленете на възрастни мъже, но те не могли да се освободят от хватката, докато не били измъкнати с въже.
6 отбора взеха участие в Седмицата на водното спасяване, отчетоха от БЧК - Варна. Един от тимовете е бил съставен изцяло от дами, друг отбор спасители идва от курорта Слънчев бряг. Само в нашия град се провежда такова първенство, подобни инициативи са полезни, защото хората имат възможност да видят работата ни отблизо, да разберат какво правят спасителите, обясни Лавренти Силов.
Източник: в. "Черно море" |