© Varna24.bg | | Идеята за преместването на пристанище Варна-изток не е от вчера. Още по време на предишното правителство бе представен 5-годишен план за развитието на пристанище Варна. Презентацията бе изнесена от Даниел Папазов, изпълнителен директор на "Пристанище Варна" ЕАД. Папазов тогава обясни, че това е интегрално понятие и включва повече от 30 км крайбрежна ивица от границата с Румъния до нос Емине. Той посочи, че пристанище Варна има важно географско значение като източна граница на Европейския съюз. Със стратегически приоритет бяха посочени коридор 8, който свързва Адриатическо море с пристанищата Варна и Бургас и средноевропейският коридор 7. Папазов каза, че по коридор 8 през последните 5 години са се появили първите транзитни превози на товари и от българска страна са привлечени "няколко много успешни от тях". Той изтъкна необходимостта и целесъобразността от преместването на пристанище Варна-изток поради невъзможност за развитие на пристанищната инфраструктура при настоящото местоположение на порта.Бившият министър на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов, ексминистърът на транспорта Петър Мутафчиев и кметът на Варна Кирил Йорданов подписаха и меморандум между Министерския съвет и община Варна за превръщането на територията на пристанище Варна в градска среда за широко обществено ползване. В меморандума се взема предвид, че развитието на Варна като логистичен център с национално и международно значение изисква изработване на общи позиции и съвместни действия на държавната и на местните власти. Изграждането на новия контейнерен терминал на пристанище Варна и преместването на пристанище Варна-изток е залегнало в Общия устройствен план на Варна. Целта на проекта е изнасянето на товарните зони на водния транспорт от централната зона на града. МС се ангажира да предостави безвъзмездно на община Варна терен с площ над 150 000 кв. м.
Варна е най-голямото и обширно българско пристанище, което обработва повече от 8 млн. тона товари годишно. С модерното си оборудване, отличните транспортни връзки, жп фериботно обслужване и кръстопътно местоположение пристанището е удобен мост за товаропотоците между Европа, Русия, Украйна, Кавказ, Средна Азия, Средния и Далечния изток.
Портът разполага с 32 корабни места. Дължината на кея му е 5601 м, откритите му складови площи са 240 800 кв. м, а складовете - 77 500 кв.м.
Източник: в. "Черно море" |