"Всяко пипане на данъка ще утежни ситуацията в туризма", коментира експертът по туризъм и член на Варненската туристическа камара Стоян Маринов. По думите му, хотелиерите ще занижат качеството, за да избият разликата от по-високия данък. Той обаче беше категоричен, че различното облагане за организирани и неорганизирани групи трябва да отпадне. Според него все пак прогнозираният данък от 9 на сто за всички туристи е значително по-приемлив от първоначално обсъжданата 14 -процентна ставка.
"Становището, което прие нашият Управителен съвет след сериозни анализи, е че ставката от 7% не трябва да се пипа", каза от своя страна прeдседателят на Съюза на хотелиерите на Златни пясъци Георги Щерев, цитиран от БГНЕС. По думите му организираните туристи, които идват у нас, са 96,5% и увеличаването на ставката ще засегне всички тях, съответно и хотелиерите. "Нека да се подходи държавнически и да се види какво дава туризмът. Приносът му е 2,5 млрд. евро", заяви Щерев.
Някои браншовици пък са на диаметрално противоположно мнение. Според собственик на голям хотел във Варна, увеличението на ставката не би трябвало да се отрази на бранша. По думите му, 2-процентно увеличение на данъка върху ниските цени на нощувките, които това лято са се предлагали, няма да се отрази на посещенията на чуждите туристи. По думите му, този сезон на места нощувките са паднали до 8 евро. Уеднаквяването пък щяло да е добре дошло за българите, които по-рядко се възползват от организиран туризъм у нас. По думите му диференцирано ДДС задължително трябва да отпадне.
Източник: в. "Позвънете новини"