© | Бивши и настоящи студенти от ВСУ "Черноризец Храбър": | виж още | |
Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" започна работа по проект за актуализация на учебните планове в съответствие с изискванията на бизнеса. Реализирането на проекта ще доведе до укрепване връзките между Варненския свободен университет, научноизследователския сектор и бизнеса. Това от своя страна ще мултиплицира ефекта на подобряване на качеството на обучение и професионалната пригодност на завършващите висше образование у нас. Изпълнението на проекта дава възможност за утвърждаване на практика за периодично актуализиране и въвеждане на нови учебни програми, както и създаване на нови учебни планове, съвместно с представителите на бизнеса във връзка с динамиката на пазара на труда. "Нашата основна цел е да преведем на езика на знанието заявката на бизнеса за нови специалисти" сподели доц. Татяна Стоянова, координатор на проекта.
"Изискванията на бизнеса вече не се концентрират само върху това да имаш строгата теоретична подготовка на специалността. Вече се изискват и много други умения. Затова Европа говори за знания, умения и компетенции. Ние трябва да интегрираме знанията, уменията и компетенциите в един профил, който може да бъде адекватен навън, когато завърши нашият студент да може да се реализира успешно", посочи още доц. Стоянова.
Проектът BG051PO001-3.1.07-0029 "Актуализиране на учебната документация и учебния процес във ВСУ "Черноризец Храбър" в съответствие с изискванията на пазара на труда" е по програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз и е на обща стойност 195 060,41 лева. Водещата организация е Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" в партньорство с Националната асоциация на фирми за търговска сигурност и охрана, сдружение "Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и Стопанска камара - Варна.
Целеви групи по проекта са 193 преподаватели и 10 258 студенти на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Университетът полага усилия да предостави на студентите знания и умения, които да им помогнат при тяхната професионална реализация. Затова в реализирането на проекта се дава възможност на бизнеса да се включи при изработването на учебните планове и програми, както и при разработването на практически задачи, които да бъдат заложени в обучението. По този начин ще бъде насърчено развитието на професионални умения у студентите. За преподавателите, от друга страна, е важно да отразят в своята работа и изискванията на работодателите на специфични знания и умения. В този смисъл реализирането на проектните дейности ще подпомогне усилията им в тази посока, като чрез работните срещи, семинари, създадените браншови настоятелства ще се даде възможност на преподавателите и представителите на работодателите и браншовите организации да обединят усилията си като актуализират уменията на студентите и насърчат възможностите им за професионална реализация.
Според екипа, разработил проекта това, от което се нуждае бизнесът, на първо място е практически подготвени специалисти. Второто са полифункционалните умения на завършващите студенти и стъпващите на пазара на труда специалисти. Неслучайно още преди началото на работата по проекта Варненският свободен университет актуализира академичния си профил и предложи на младите хора много нови специалности, създадени на база широко проучване на потребностите на пазара на труда. |