Бивши и настоящи студенти от ВСУ "Черноризец Храбър": | виж още |
|
Основната цел на проекта е да предложи политики за управлението на новите градски общности. Идеята е форумът да представи цялостна картина на начините на общуване в многоезичната и мултикултурна среда в Европейския съюз и извън него. Според авторите на концепцията това е начин за изграждане на добри практики за общуване на различните общности, има за цел да бъде от помощ на различните институции и да стимулира развитието на националните икономики.
Семинарът се организира по проект "LUCIDE - Езиците в Европа: теория, политика, практика" по схема за безвъзмездна финансова помощ: № 518924-LLP-1-2011-1-UK-KA2-KA2NW, Програма "Учене през целия живот", Секторна програма "Kлючова дейност 2 - Езици", Многостранни проекти.
Водещата организация по проекта е Училището по икономика и политически науки в Лондон. Партньори на семинара са Варненският свободен университет "Черноризец Храбър", Езикова школа - Лондон, Асоциация за развитие на София; Община Аджиу Анаргиру-Каматеро, Атина, Гърция; Университетът Комплутенсе, Мадрид, Испания; Хамбургският университет в Германия; ирландският Тринити колеж в Дъблин, Университетът "Форо Италико" в Рим, Технологичният университет в Кипър; Университетът Утрехт, Холандия; Изследователският институт за образователни изследвания Телемарк, Норвегия; Изследователската група по въпросите на европейското многоезичие - Страсбург, Франция; Факултетът по философия на хърватския университет "Josip Juraj Strossmayer", Колежът за обучение на преподаватели - Хърватия; Институтът по официални езици и билингвизъм на Канада и Мелбърнският университет в Австралия.
Основен лектор на семинара е професор Джоузеф Ло Бианко, председател на езиковия департамент на университета в Мелбърн.
Участниците в семинара ще обсъдят идеи за управлението на многоезичните общности в големите градове. Целта е да бъдат подпомогнати хора, организации и общности и да бъде изведен потенциала на многоезичието като икономически ресурс и начин за сближаване чрез взаимно разбирателство.
Форумът акцентира върху три основни теми, свързани с българското общество:
- Развитието на ромския език и ромската общност в България и влиянието им в други страни;
- Начините за насърчаване на езика в турската общност, неговото място и роля;
- Руски и мандарин - нови възможности за бизнеса.