Бивши и настоящи студенти от ВСУ "Черноризец Храбър": | виж още |
|
Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" е първото българско висше училище, което получи почетния знак "ECTS Label" за успешно прилагане на европейската система за натрупване и трансфер на кредити. Като сертификат на ЕС той гарантира мобилността на студентите и улеснява обучението им в различни образователни институции.
Решението за това е на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура, а церемонията по връчването на почетния знак ще е на 5 октомври в белгийския град Антверпен, съобщиха от университета.
След получаване на почетния знак "DS Label" миналата година, това е второто голямо признание на Европейската комисия за ВСУ "Черноризец Храбър".
Ако "DS Label" прави дипломата ни автоматично призната в Европа и страните, които зачитат европейското образование, то "ECTS Label" издига образа на университета като откровен и благонадежден партньор в европейското и международно сътрудничество, подчерта ректорът на висшето училище проф. д-р Анна Недялкова. Според нея двата европейски знака утвърждават качеството и прозрачността на обучението, нивото на преподаване и общите условия за получаване на образователно-квалификационните степени "бакалавър" и "магистър".
От всички български кандидатури тази година, Варненският свободен университет е единственото висше училище, преминало успешно всички процедури и международния одит по присъждане на почетния знак "ECTS Label". Селекцията се извършва от независими експерти, а Европейската изпълнителна агенция за образование и култура обсъжда получените резултати с Европейската комисия и взема окончателното решение. Целта е да се провери в каква степен университетът прилага принципите на Европейската система за натрупване и трансфер на кредити като публичност и прозрачност на образователните програми и издавани документи, които признават периоди на обучение у нас и в чужбина.
Европейската система за трансфер и натрупване на кредити (European Credit Transfer and Accumulation System - ECTS) се използва в цяла Европа за трансфер на кредити при мобилност на студенти и натрупване на кредити - образователни пътеки, които водят до получаването на образователна степен. Освен, в сферата на висшето образование, тя може да се прилага и към други форми за учене през целия живот.