Бивши и настоящи студенти от ВСУ "Черноризец Храбър": | виж още |
|
Друг важен елемент от критиките, насочени към висшето образование са практическите умения на студентите. В този смисъл успешното професионално развитие на студентите с сред целите на стартиралия проект "Студентски практики", финансиран по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси 2007 - 2013 г.", в който университетът участва.
Над 500 са регистрираните студенти на Варненския свободен университет в рамките за първите два месеца на проекта. Близо 200 са работодателите потвърдили желанието си да предоставят стажантски места за студенти на ВСУ. Сред тях са адвокатски колегии, застрахователни асоциации и неправителствени организации, архитектурни бюра, IT-компании, Фестивалният и конгресен център във Варна, Пристанище Варна, общинските администрации в Пловдив и Разлог и др. За 125 от практиките вече са подписани договори и те са стартирали. Участниците в проекта са на мнение, че придобитият опит ще бъде възможност за успешен старт на професионалната им кариера.
Сред другите критики, свързани с качеството на висшето образование и нивото на преподавателите и липсата на съвременни технологии в образователния процес. Варненският свободен университет работи по два проекта, именно в тази посока - проект за кариерно израстване на преподавателите, който е ангажимент, обвързан с политиката на висшето училище, една от най-високите акредитационни оценки в страната и ангажиментите към Европейската комисия, присъдила на ВСУ лого за човешки ресурси; и проект за развитие на електронни форми и дистанционно обучение.
Давам си сметка, че проектът за кариерно израстване е, колкото интересен, толкова и трудоемък, споделя проф. д-р Павел Павлов, заместник-ректор на ВСУ "Черноризец Храбър". Най-тежкото за един преподавател е да бъде в режим на обучение. Ние преподавателите, предпочитаме повече да говорим, отколкото да слушаме, но се надявам, че проектът ще завърши с резултат с практическа добавена стойност за университета.
В рамките на проекта ще бъдат разработени и проведени 8 курса, насочени към съвременните информационни технологии в областта на обучението като онлайн анкети и тестове, нови методи за презентиране, средства за финансов и икономически анализ, средства за групова работа, работа с мобилни приложения, интерактивни дъски и др. 12 са предвидените курсове по специализиран чужд език - 11 от тях по английски и един по руски език. Всеки от преподавателите ще може да избере курс в съответната научна област, в която работи. Предвидени са курсове по английски за архитекти, за строителни инженери, за аниматори, бизнес английски, английски в сферата на националната сигурност, политическите науки, правните науки, за дипломати, психолози, английски и руски език за академични цели и английски език в сферата на културното наследство. 253 преподаватели на Варненския свободен университет ще бъдат включени в проекта на обща стойност над 120 000 лева.
В резултат на проекта "Развитие на електронни форми и дистанционно обучение във Варненски свободен университет ще бъдат въведени стандарти за дистанционно обучение. Заедно с това ще бъдат обновени платформите за дистанционно и електронно обучение и ще се въведе модерна система за видеоконферентна връзка между преподаватели и студенти. Част от дейностите по проекта е разработката на електронни учебни помагала и изграждането на дигитално хранилище за електронни учебни ресурси.
С този проект ще докажем, че именно взаимодействието между традиционните и дистанционните форми на обучение дава един добър път за развитие, отбеляза координаторът на проекта проф. д-р Теодора Бакърджиева. Според нея развитието на дистанционните форми е път за привличане на още студенти от чужбина, както и възможност за засилване на връзката студенти - преподаватели и във виртуалното пространство.
Ръководството на Варненския свободен университет споделя мнението, че с техническото и технологичното развитие, дистанционното електронно обучение е форма на бъдещето в обучението на студенти.