Ваксинират безплатно момичета срещу рак на матката във Варна
"Националната кампания за рака на маточната шийка стартира от есента на 2012 г. и ще продължи до края на 2020 г. Това е второто по честота заболяване при жените до 45 г. след рака на гърдата. Всяка година по света заболяват 500 000 жени и половината от тях умират. С ваксина за рак на маточната шийка трябва да се обхванат момичетата от 12 до 14 г., т.е. преди да водят полов живот. Този вид рак се причинява от вирус, предаван по полов път. Ваксината е препоръчителна, а не задължителна. Хубавото при програмата е, че НЗОК осигурява безплатно имунизацията. Това е скъпа ваксина - между 150 - 200 лв. на доза", каза в сутрешния блок на тв "Черно море" педиатърът и гл. експерт към РЗИ - Варна, д-р Пенка Минева.
"Ваксината е добре да е извън плановите имунизации. Момичетата подлежат на 2 приема през интервал на 6 месеца. Приносител на човешкия папиломен вирус са мъжете, но при тях няма симптоматика. При жените също няма такава, боледуването продължава и до 20 г. без клинична картина. Интересът към ваксината обаче не е голяма - във Варна около 250 - 300 момичета са ваксинирани, това под 10% за областта", добави експертът.
Д-р Минева обикаля по училищата, за да запознае децата с тази имунизация. Негативните нагласи сред обществото към ваксините обаче ограничават интереса към кампанията.
"Много от родителите правят отказ от поставяне на ваксини на децата. Съвременните ваксини имат добър профил на безопасност, произвеждат се в лицензирани заводи, а всяка партида се тества. Контролът е много строг. Въпросът е, че пациентите трябва да бъдат убедени в ползата от тях. Благодарение на имунизациите смъртността в много заболявания е намаляла почти до нула", категорична е д-р Минева.
"Много често ваксините са обвинени за отключването на алергии, автоимунни заболявания, аутизъм. Те са генетично обусловени, а ваксината не е причина за заболяване. Нито едно изследване не е доказало връзка между имунизацията и "отключване" на заболяване. Затова винаги съветвам пациенти с фамилна обремененост да отчитат всички фактори, вкл. и степента на доносеност или недоносеност на бебето. И педиатърът да прецени как да предлага ваксините. Варианти има много, рискът от странични реакции може да се намали", уточни тя и конкретизира, че във ваксината срещу рак на маточната шийка няма опасност от предизвикване на заболяване, защото е създадена изцяло по изкуствен път.
Според нея можем да забравим някои заболявания ако ваксинирането върви по план. Но болестите бързо могат да се върнат, ако сме немарливи към собственото ни здраве.