"В края на април - началото на май се надяваме ПЕТ/КТ скенер в МБАЛ "Св. Марина" да приеме първите си пациенти", каза вчера за "Позвънете Новини" ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Анелия Клисарова. В момента тече ремонт на стойност 300 000 лв. за реновация на помещенията, в които ще бъде инсталиран апаратът - на първия етаж до ангиографа, магнитния резонанс и другата апаратура, с която се правят различни изследвания на човешкия организъм. За монтирането на апарата се изисква специален лъчезащитен проект тъй като той работи с радиоактивно вещество. Изпълнителният директор на МБАЛ "Св. Марина" доц. д-р Красимир Иванов потвърди, че реиновацията е в ход, а за закупуването на ценния апарат се кандидатства за участие в инвестиционната програма на Министерството на здравеопазването. Оттам уточниха само, че има представена такава разработка по линия на оперативната програма от Университетската болница във Варна. Здравното министерство обаче още било в преговори за партньорство с управляващия орган.
Позитронно-емисионният томограф на практика ползва и методите на компютърната томография, но за изследвания с него се употребява белязано радиоактивно вещество. То позволява да се покажат на клетъчно ниво обмяната на туморните клетки - активни ли са или не и в каква степен са злокачествени. "Методът се ползва много в онкологията, защото се "скенира" цялото тяло. С него проследяваме къде е основният тумор, как е разпространен, има ли капсула, дали вече е в други органи и системи. Можем да кажем точната локализация на метастазата, както и как се отразява химиотерапията на туморните клетки", посочи проф. Клисарова, която има опит в работата с апаратурата в чужбина.
ПЕТ скенерът има приложение и в неврологията и в психиатрията. Според лекарите той проследява механизма за появата на Алцхаймер, Паркинсон и други проблеми, свързани със загубата на паметта. Освен това може да покаже жизнеспособността на сърдечния мускул и да подскаже на кардиохирурзите каква точно сърдечна операция и с колко байпаса да предприемат.
Вече е договорено радиоактивният продукт, с който се прави изследването, да се внася от Дебрецен - Унгария. "Тъй като полуживотът му е само 2 часа, трябва да се действа бързо. Той ще пристига със специален самолет, а куп разрешителни ще го освобождават от митница. Взели сме всички необходими документи, доставянето на продукта е доста сложно", допълни проф. Клисарова. Двама лекари - д-р Борислав Чаушев и д-р Павел Бочев, в момента са на специализация в чужбина за работа с ПЕТ скенера. 3000 лв. струва изследването за един пациент - независимо от каква болест страда и какви отклонения в организма му ще се търсят. От МБАЛ "Св. Марина" са написали писма до Министерството на здравеопазването и до Националната здравноосигурителна каса, за да се поемат част от разходите, но до момента няма отговор дали това ще стане, допълни ректорът на Медицинския университет.
Източник: в. "Позвънете" |