Въпросните предмети се оказват най-старото съкровище в света, което се превръща и в едно от най-значимите археологически открития в света. Някои археолози го сравняват по значимост за историята с откриването на Троя, а египетските пирамиди са построени цели 1500 години по-късно от времето, по което са изработени артефактите от варненското съкровище.
Според Христо Смоленов европейската цивилизация тръгва именно оттук - от земите на днешна Варна. Нещо повече, той смята, че езикът на нашите прадеди, живели тук преди 6-7000 години, е в основата на всички европейски езици. Като доказателство той посочва Мадар-ското плато, чието име идвало от думата майка, която пък на английски е mother (мадър). В книгата му има и други езикови аналогии, както и доказателства за научните постижения на притежателите на варненското съкровище, които биха могли да наложат пренаписване на цялата европейска история. Според авторите на "Архео-логика" древните варненци са притежавали познания по алгебра и геометрия много преди Питагор. А числото на Фибоначи, което е една от сюжетните линии в бестселъра на Дан Браун "Шифърът на Леонардо", както и Златното сечение, по което е работил самият да Винчи, се срещат за първи път във Варненското съкровище.
Защо обаче България не съумява да направи от съкровищата и историята си визитка за пред целия свят и защо египетските пирамиди са известни на всички, а за Варненския некропол, по-стар и много по-ценен като находка, знаят малцина?
Източник: Дарик