"Филмът е продукт на един 20-годишен опит, който имам от организирането и анализирането на фестивали - споделя г-н Кутин, философ по образование и доктор по социология. - По време на тази своя дейност натрупах огромно количество информация от български, европейски и световни фестивали и особено след като преди 10-ина години написах една монография, посветена на фестивала като феномен на художествената култура. Дойде и този момент, в който чрез изразните средства на филмовото изкуство да се опитаме да съберем онова, което е най-важно във фестивалната биография на Варна, и онези тенденции в съвременната фестивална действителност, които се развиват. Това са и целите на филма. Стремили сме се да съберем документи от различни източници за фестивалното минало на Варна, онези факти и тенденции от тях, които са създали тази плодотворна традиция, както и да регистрираме идеите на водещи експерти, специалисти, организатори на фестивали от България и света за тенденциите в съществуването на фестивалите днес, в по-общ план съществуването на изкуствата и тяхното празнично представяне."
"Надявам се зрителят да получи богата информация, но и да може да формулира важни въпроси така, че когато посещава в бъдеще такива художествени събития, той да ги гледа с един по-просветен поглед и да може да си задава повече въпроси, защото смисълът на филма е и в това да задава въпроси, на които зрителят сам трябва да намери отговорите - казва още Любомир Кутин и добавя, че макар във филма да има много специализирана информация, авторите са се опитали да бъдат максимално комуникативни и да заинтригуват вниманието както на компетентната аудитория, така и на онази част от публиката, на която й предстои да се срещне с подобни вълнуващи събития.
А за това, че човек винаги има какво още да открие дори в родния си град, свидетелства самият режисьор Александър Николов. На въпроса дали и от какво е бил впечатлен най-много по време на снимките той отговаря така: "Въпреки че се занимавам с изкуство и култура, веднага бих споменал хоровия конкурс, от който бях много изненадан, тъй като мислех, че това е една много скучна материя. Но когато попаднах там и чух за какви неща става въпрос, наистина бях много впечатлен. Не случайно и филмът ни завършва с хорово изпълнение."
Според Александър документалният филм "Варна - фестивалният град" е продуктът, от който културния живот на града има нужда точно в този момент, тъй като тази година бяха чествани 85-годишнината на "Варненско лято" и 50-годишнината на фестивала "Златна роза". Освен това Варна е и сред българските кандидати за културна столица на Европа през 2019 г., а тъкмо по тази линия идва и помощта за реализацията от страна на община Варна. "Мисля, че събрахме правилния екип, за да реализираме този проект, и се надявам филмът да бъде видян както от специалисти, така и от хора, които просто имат интерес от културата и изкуството, защото в него става въпрос не само за самото изкуство, но и за бизнеса около всичко това - пояснява режисьорът." От него научаваме още, че продукцията ще има версия и на английски език, както и че DVD-то ще бъде разпространено във варненските учебни заведения.
"Варна - фестивалният град" е продукция на варненската филмова къща Артин Вижън, посветена на 60-годишнината от създаването на Европейската Асоциация на Фестивалите, която се отбелязва през 2012 г. Премиерата на филма ще се състои в последното за тази година издание на инициативата "Нощно кино в четвъртък". Това ще стане при вход свободен на 29 декември от 21:00 часа в кафе-театъра на Фестивалния и конгресен център.