И.А., собственик на магазин за плодове и зеленчуци
Пишем всеки ден, хората много обедняха
Пишем всеки ден в тетрадката имената на длъжниците. За последната година хората, особено пенсионерите, обедняха много. Давам на вересия на старците от къщите, които помня от дете на улицата. Къщите ги няма от десетина години. На тяхното място са модерни кооперации, но повечето от пенсионерите гладуват. Получат ли пенсиите, се издължават до стотинка. На вересия започват да пазарят в края и началото на месеца. Досега не са ме завличали. Аз не мога да спра да давам стока на вересия, защото повече от 20 процента от клиентите ми са бедни. Ако спра да ги записвам в тетрадката, те най-вероятно ще отидат в някой друг магазин и аз ще загубя 20 процента от месечния си оборот, което ще е фатално за мен. Търговецът уточни, че пазари стока от зеленчуковата борса на два стандарта - за бедни и заможни, за да оцелее. Според него на вересия от миналата есен купуват все повече млади семейства, което преди се е случвало съвсем рядко. Той недоумява как може чесънът на едро да се продава 7-8 лева килограмът.
К.А., продавачка
И заможните вече цепят стотинката
Знам си клиентите, които няма да ме излъжат, коментира за вестника продавачка в малък магазин за хранителни стоки в района на ул. "Пирин". Тя уточни, че със собственичката на магазина отдавна са се уточнили на кои хора от махалата може да се дават стоки на вересия. Хората най-често пазарят на вяра брашно, олио, перилни препарати, евтини малотрайни колбаси и хляб. Пенсионерите обикновено се издължавали между 8-о и 15-о число на месеца, но в края отново прибягвали до вересии. Продавачката се оплака, че оборотът в магазина от средата на миналото лято е паднал с повече от 30 процента, защото от таваните на съседните кооперации по селата си са заминали повечето от строителите. Според нея вече дори заможните цепят стотинката. Силно е намаляло потреблението на безалкохолни напитки, бира и сладки. Най-вече се харчат бобът и лещата, макар че от година цената им не е спирала да расте. През миналото лято са продали два пъти по-малко сладолед, отколкото през 2009-а. Скъпи колбаси зареждат заради десетина души в махалата. Продавачката добави, че на вересия се пазари и в Гръцката махала на Варна, която се смята за най-богата.
М.М., фармацевт в квартална аптека
Страшно е. Хората се молят за милост
Като влязат при мен, бедните просто молят за милост. Аз съм полагала клетва и заради това им давам лекарства на вересия. Нямам клиент, който да ме е излъгал, макар че са ми бавили парите седмици наред. Дамата е категорична, че държавата трябва да плаща скъпите лекарства на бедните, а не да дава по сто милиона лева годишно за безсмислено подслушване дори на лекарите. Според нея повечето от възрастните хора умират преждевременно, защото се лишават от животоспасяващи лекарства. Тя е категорична, че все повече млади хора получават инсулт и инфаркт заради стреса и начина на живот. Клиентите в аптеката се увеличавали с всеки месец.
В.Т., търговец на алкохол и цигари
По-голяма мизерия не помня
Вярвам и на някои от клошарите и им давам на вересия евтино наливно червено вино и тютюн да свият по някоя цигара. Малцина са тия, които са ме завлекли. През последната година вересиите му се увеличили двойно, но се надява, че ще дойдат по-добри времена, когато в махалата ще купят и десетината скъпи бутилки елитни вина, които от година отлежават по рафтовете. Мъжът е малко над 30-те, но е категоричен, че по-голяма бедност не помни, отколкото през последната година. Той добави, че възрастни хора в магазинчето му влизат все по-рядко. На вересия не се пазари само в големите хипермаркети във Варна. В малките квартални кафенета вересията е приета от доста години.
Източник: в. "Народно дело"